Most adhezyjny porcelanowy
Kategorie:

Most adhezyjny porcelanowy

Mosty adhezyjne służą jako konstrukcje protetyczne, po które sięga się w celu uzupełnienia powstałych braków w uzębieniu. Zabieg jest bezbolesny, szybki do przeprowadzenia, relatywnie tani. Można liczyć także na estetyczny wygląd. Mosty adhezyjne mają zastosowanie podczas odbudowy implantoprotetycznej. Sięga się po nie najczęściej w celu uzupełnienia pojedynczych braków w uzębieniu. Można je zakładać już u dzieci powyżej czternastego roku życia.

Kiedy warto założyć most adhezyjny porcelanowy?

Most adhezyjny porcelanowy to świetne rozwiązanie dla osób które chcą szybko uzupełnić powstały luki w uzębieniu. Nie będzie trzeba zmagać się z dyskomfortem związanym z utratą zęba. Po mosty adhezyjne sięga się także w przypadku leczenia ortodontycznego. Będzie to idealne rozwiązanie przy braku zawiązków zębów. Można traktować to jako etap przejściowy, po którym nastąpi wszczepienie implantu lub wykonanie mostu stałego. Pamiętać należy o tym, że zastosowanie mostów adhezyjnych jest możliwe wyłącznie w przypadku mocnych i nierozchwianych zębów filarowych. Ma to ogromne znaczenie, bo to właśnie one będą stanowiły oparcie dla mostu.

Zalety mostów adhezyjnych – co przemawia za wybraniem tego rozwiązania?

Most adhezyjny porcelanowy ma wiele zalet. jego założenie nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Czasem nawet nie trzeba szlifować zębów lub wystarczy zrobić to w niewielkim stopniu. Mosty adhezyjne są bardzo trwałe i wytrzymałe, więc posłużą użytkownikowi przez długi czas. Kolejną zaletą mostów adhezyjnych są ich wysokie walory estetyczne. Można liczyć na to, że nie będą rzucały się w oczy. Uzupełnienie jest pokryte porcelaną, a kolor dobiera się do zabarwienia uzębienia. Decydując się na mosty adhezyjne, można uchronić się przed uszkodzeniem zębów. Jest to rozwiązanie relatywnie tanie. Wykonanie mostów nie wiąże się z koniecznością ponoszenia wysokich kosztów, będzie to długoterminowa inwestycja. Założenie mostów adhezyjnych zajmuje niewiele czasu, co również przemawia na ich korzyść. Zabieg ten jest mało inwazyjny.

Jakie są wady mostów adhezyjnych? Czy są jakieś przeciwwskazania?

Mosty adhezyjne pomimo wielu zalet nie są rozwiązaniem idealnym dla każdego. Mają też pewne wady, o których warto wiedzieć. Irytujące może być odklejanie się mostu. Jako że gryzienie i żucie wiąże się z ruchem, tarciem i naciskiem, to istnieje ryzyko odcementowania mostów adhezyjnych. Niestety samemu nie można niczego z tym zrobić. Konieczne staje się zgłoszenie do stomatologa. Będzie trzeba po raz kolejny przykleić odklejone elementy. Kolejnym problemem jest zaleganie resztek jedzenia między mocowaniami. Jeśli ktoś zaniedba higienę jamy ustnej, nie będzie dokładnie czyścić zębów, to zwiększy się ryzyko rozwoju próchnicy. Powinno się dodatkowo używać irygatora, aby nie dopuścić do zalegania pokarmu w zębach. Warto mieć też na uwadze, że u niektórych osób nie można zastosować mostów adhezyjnych. Dotyczy to między innymi zbyt małych luk między zębami, niektórych wad zgryzu, rozchwianych i osłabionych zębów, próchnicy.