Odbudowa zęba z użyciem wypełnień amalgamatowych czy kompozytowych?
Kategorie:

Odbudowa zęba z użyciem wypełnień amalgamatowych czy kompozytowych?

Wypełnienia srebrne, znane również jako amalgamat dentystyczny, są mieszaniną płynnej, tak zwanej pierwiastkowej rtęci i sproszkowanego stopu składającego się ze srebra, cyny i miedzi. W rzeczywistości materiał zawiera więcej toksycznej rtęci, niż jakiegokolwiek innego metalu. Należy jednak zaznaczyć, że od niedawna, skład amalgamatu stosowanego do wypełnień stomatologicznych został zmodyfikowany, tak, aby nie uwalniać rtęci do organizmu. Jest to tak zwany amalgamat kapsułkowy i według zapewnień producentów – dla pacjenta jest on w pełni bezpiecznym materiałem stomatologicznym.

Czy srebrne plomby są szkodliwe?

Wypełnienia amalgamatowe, czyli tak zwane srebrne plomby, posiadają w swoim składzie szkodliwą rtęć. Wiele gabinetów dentystycznych zaprzestało używania tego typu wypełnienia, ze względu na jego toksyczność.  W Polsce od 2018 roku nie zakłada się srebrnych plomb dzieciom, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym, natomiast od 2030 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania rtęci w stomatologii i zakładania tego typu plomb pacjentom.
Ponadto, plomby srebrne nie wyglądają estetycznie na tle pozostałego, jasnego uzębienia, w dodatku mogą być przyczyną pojawienia się przebarwień na zębie oraz wokół niego – na dziąsłach, tworząc tak zwany tatuaż amalgamatowy. Dentyści jednoznacznie stwierdzają, że przy zakładaniu srebrnych plomb muszą dużo bardziej ingerować w zdrową tkankę dziąseł.
Materiał amalgamatowy starej generacji jest szkodliwy dla zdrowia. W związku z tym, że rtęć przewodzi ciepło, pacjenci mogą odczuwać dyskomfort podczas spożywania gorący lub zimnych napojów czy posiłków. Dodatkowo, uwalniają się toksyczne opary z zawartej w plombie rtęci, które przenikają do ciała pacjenta i mogą kumulować się w tkankach.

Plomby amalgamatowe – srebrne a kompozytowe – białe

Aktualnie w gabinetach stomatologicznych do wypełnień zębowych stosowane są nowoczesne i nietoksyczne materiały, wśród których znajdziemy ceramikę, cementy glasjonomerowe – które również sprawdzą się w leczeniu zębów mlecznych oraz kompozyty. Są one w pełni bezpieczne, zapewniają estetyczny wygląd zęba po umieszczeniu wypełnienia i absolutnie wygrywają w konkurencji z plombami amalgamatowymi. Pacjenci, którzy nie są pewni, czy srebrne plomby są szkodliwe, powinni dla spokoju ducha wybierać plomby z innych dostępnych materiałów.

Plomby amalgamatowe – usuwać czy nie?

Ostateczna decyzja w kwestii usunięcia starej plomby amalgamatowej oczywiście należy do pacjenta. Rozważając, czy srebrne plomby są szkodliwe, warto przemyśleć skutki toksyczności rtęci oraz sam walor estetyczny jamy ustnej, jeśli zmienimy plombę srebrną na białą.
Jeśli wypełnienie jest w dobrym stanie to nie jest konieczne natychmiastowe usuwanie amalgamatu. Jeśli jednak plomba musi zostać usunięta, należy wybrać gabinet, który ma do tego odpowiednie warunki. Podczas usuwania wypełnień amalgamatowych należy przestrzegać pewnych procedur – pacjent powinien założyć koferdam, który izoluje wybrany ząb i zapobiega przedostawaniu się amalgamatu do jamy ustnej.