Okluzja protetyka
Kategorie:

Okluzja protetyka

Okluzja to pojęcie, które dotyczy stomatologii i znane jest jedynie niewielkiej części pacjentów. Jest to choroba, w wyniku której zęby pacjenta stykają się w niewłaściwy sposób. Może ona prowadzić do różnego rodzaju zaburzeń, stąd też warto wiedzieć, jak ją leczyć.

Okluzja – definicja zjawiska

Jeśli chodzi o stomatologię, to okluzja protetyka dba o prawidłowe ułożenie zębów dolnych w relacji z zębami górnymi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że choroba okluzyjna występuje także u tych pacjentów, u których mięśnie żucia oraz stawy skroniowo – żuchwowe pracują w nieodpowiedni sposób. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dolegliwość ta rozwija się bezobjawowo, stąd też pacjenci bardzo często ją bagatelizują. Szybkie rozpoczęcie leczenia ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jego skuteczność, niemniej jednak samo postawienie diagnozy może przysporzyć wielu kłopotów.

Okluzja w stomatologii – przyczyny

Specjaliści zgodnie twierdzą, że choroba okluzyjna ma wiele przyczyn i często mają one różne podłoże. Jeśli chodzi o najpopularniejsze z nich, to z pewnością warto wskazać na wady zgryzu, a także zęby mądrości, które wyrzynają się w sposób nieprawidłowy. Na okluzję wpływ mogą mieć także odbiegające od kształtu naturalnych zębów wypełnienia stomatologiczne założone w nieumiejętny sposób. Okluzja występuje często u pacjentów, którzy posiadają braki w uzębieniu, a ich pozostałe zęby przesuwają się w kierunku luki. Okluzja protetyka rozwija się także u osób posiadających niewłaściwe nawyki, takie jak przygryzanie długopisów czy też obgryzanie paznokci.

Okluzja zębów – leczenie choroby okluzyjnej

Z racji tego, że okluzja protetyka może mieć wiele przyczyn, ciężko wskazać jeden, właściwy dla wszystkich przypadków, sposób jej leczenia. Lekarz stomatolog bądź też protetyk zajmuje się ustalaniem indywidualnej terapii dla każdego pacjenta. Oczywiście, konsultacja zostanie poprzedzona wykonaniem różnego rodzaju badań, ułatwiających postawienie diagnozy. Głównym celem leczenia będzie doprowadzenie do właściwego ułożenia wszystkich zębów, tak aby nie uszkadzały się one i nie ścierały wzajemnie. W niektórych przypadkach ogromną pomocą mogą być rozluźniające ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie twarzy i żuchwy. Ich efekty bywają bardzo zadowalające i można zauważyć je już w krótkim czasie po postawieniu diagnozy.

Okluzja – protetyka

Jeśli powyżej wymienione sposoby leczenia okluzji nie przyniosły efektów, konieczne może okazać się wdrożenie leczenia protetycznego. U niektórych pacjentów doskonale sprawdzają się specjalne nakładki na zęby, które mają za zadanie zmienić ustawienie kości w stawach skroniowo-żuchwowych. Protetyk może także zalecić aparat ortodontyczny w celu likwidacji wady zgryzu, a także zdecydować się na odbudowę brakujących zębów. Bardzo przydatne może okazać się także delikatne wyszlifowanie zębów, które umożliwia prawidłowe ich ułożenie w łuku zębowym. Jeśli przyczyną okluzji są niewłaściwie założone wypełnienia, można poddać je niewielkiej korekcie.