Szkliwo budowa
Kategorie:

Szkliwo budowa

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkliwo jest najtwardszą substancją, która występuje w ludzkim organizmie. Stanowi ono zewnętrzną część koron zębowych i jest wyjątkowo odporne na zgniatanie, obciążenie i rozciąganie. Dzięki temu szkliwo jest w stanie ochronić wnętrze zębów przed szkodliwymi czynnikami, przebarwieniami, drobnoustrojami, wysoką temperaturą, a także uszkodzeniami mechanicznymi.

Z czego składa się szkliwo zębowe?

Jeśli chodzi o szkliwo budowa tej substancji to zagadnienie, które interesuje wiele osób. Na początku warto powiedzieć, że szkliwo zębów ma z reguły grubość maksymalnie 2 mm i jest praktycznie bezbarwne. Pokrywa ono koronę zęba, czyli tę jego część, która wystaje ponad dziąsło.

Szkliwo w większości składa się z nieorganicznych składników mineralnych, a przede wszystkim fosforanu wapnia, decydującego o jego twardości i ogromnej wytrzymałości.

Jaki pierwiastek buduje szkliwo?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że szkliwo budowa to bardzo ciekawe zagadnienie, w które z pewnością warto zagłębić się nieco bardziej. Otóż, zdecydowana większość szkliwa, bo aż 98%, to wapniowe sole kwasu węglowego, fluorowego oraz fosforowego. Są to związki, które w szkliwie występują pod postacią kryształów. Pozostałe substancje, które wchodzą w skład szkliwa, to związki organiczne oraz woda.

Czy da się odbudować szkliwo?

Pomimo tego, że szkliwo jest najtwardszą tkanką całego ludzkiego organizmu, może być narażone na szkodliwe działanie różnego rodzaju czynników, które prowadzą do powstania ubytków w nim. Trzeba mieć świadomość tego, że są to uszkodzenia nieodwracalne, szkliwo w ludzkim organizmie wcale się bowiem nie regeneruje.

Dlatego też omawiając taki temat jak szkliwo budowa warto wspomnieć o tym, w jaki sposób je chronić, by zachować je jak najdłużej w dobrym stanie.

Trzeba pamiętać o tym, że szkliwo stanowi bardzo skuteczną barierę, jeśli chodzi o ochronę zębów przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Dlatego też przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym i dokładnym myciu zębów, a także ograniczeniu spożycia szkodliwych produktów, takich jak żywność bogata w cukry proste.

Specjaliści ostrzegają, że osłabienie szkliwa może być spowodowane przez częste spożywanie kwaśnych pokarmów i napojów. Po zjedzeniu posiłku należy przepłukać zęby wodą i umyć je dopiero po pewnym czasie, aby nie uszkodzić osłabionego kwasami szkliwa.

Dobrym sposobem na ochronę szkliwa jest również spożywanie wszelkich napojów przez słomkę, aby jak najbardziej ograniczyć i kontakt z powierzchnią zębów.

Osoby, które chcą dbać o swoje szkliwo, powinny także regularnie umawiać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym w celu usuwania kamienia nazębnego. Dobrze jest także od czasu do czasu pokrywać szkliwo specjalnymi preparatami z wysoką zawartością fluoru, zmniejszającymi ryzyko występowania próchnicy i paradontozy.

Podsumowując, budowa szkliwa to bardzo ciekawe zagadnienie, które może nieco przybliżyć również jego funkcje. Z racji tego, że substancja ta nie ma zdolności do regeneracji, trzeba dbać o nią szczególnie troskliwie.