Nowoczesna stomatologia oferuje szeroki wachlarz innowacyjnych rozwiązań mających na celu poprawę estetyki uśmiechu pacjentów. Wśród nich warto wymienić bonding. Co to jest bonding zębów? Otóż, bonding zębów to nieinwazyjna metoda służąca poprawie wyglądu jamy ustnej pacjenta. Pozwala ona nie tylko na szybkie odbudowanie struktury zęba, ale również poprawę jego kolorytu i wyglądu.
Bonding zęba – charakterystyka
Wielu pacjentów zastanawia się nad tym: co to jest bonding zębów i na czym on polega? Jak wspomniano powyżej, jest to mało inwazyjna metoda służąca poprawie wyglądu jamy ustnej pacjenta. Polega ona na naniesieniu na powierzchnię zębów bardzo cienkiej warstwy kompozytu wykonanego z żywicy. W wyniku tego, możliwa jest szybka odbudowa struktury zębów oraz zamaskowanie nieestetycznych przebarwień.
Co ważne dla pacjentów, efekt w postaci zdecydowanej poprawy wyglądu zębów jest natychmiastowy i można go osiągnąć już podczas pojedynczej wizyty w specjalistycznym gabinecie dentystycznym.
Kiedy się zdecydować na bonding zębów?
Wiedząc, co to jest bonding zębów, warto również znaleźć odpowiedź na pytanie: kiedy należy się zdecydować na ten zabieg? Bonding zębów polecany jest pacjentom borykającym się z problemem niezbyt rozległych problemów z stanem uzębienia. Jest to na metoda polecana szczególnie w przypadku zniekształcenia lub złamania korony zęba. Taka odbudowa kompozytowa sprawdza się również w przypadku konieczności wyrówna zębów w łuku lub w sytuacji, w której dojdzie do pęknięcia zęba. Poprzez zastosowanie warstwy żywicy kompozytowej można zatem zminimalizować widoczność przebarwień oraz uszkodzeń.
Ponadto, bonding zębów można z powodzeniem stosować w przypadku diastemy lub innych mało estetycznych przerw między zębami. Należy jednak dodać, że bonding zębów może być wykonywany jedynie na zdrowych zębach. Wśród przeciwwskazań do jego stosowania wymienić należy miedzy innymi: próchnicę, choroby przyzębia oraz bruksizm. Bonding zębów jest zabiegiem kilkuetapowym. W pierwszej kolejności konieczne jest zmniejszenie powierzchni zęba, poprzez jego wytrawianie kwasem. Następnie nakłada się żywicę oraz kompozyt.
Całość jest naświetlana za pomocą lampy stomatologicznej. W efekcie uzyskuje się szybką i bezbolesną poprawę wyglądu uzębienia. Bonding zębów ma również swoje wady. Po pierwsze, jest to metoda tymczasowa i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. W wyniku ich wpływu bond może się kruszyć oraz ulegać przebarwieniom.
W celu utrzymania dobrych efektów zabiegu przez długi czas, należy wykonywać polerowanie w gabinecie dentystycznym, regularnie szczotkować, nitkować oraz płukać jamę ustną płynami stomatologicznymi oraz unikać nadmiernego spożywania produktów i napojów barwiących, taki jak kawa i wino oraz ograniczyć lub zaprzestać palenia papierosów.
Bonding na zęby – cena
Cena bondingu zębów zależy od kilku czynników. Po pierwsze, jest ona uzależniona od stanu uzębienia pacjenta, liczby koniecznych do wykonania bondów oraz tego, czy zęby wymagają uprzedniej preparacji. Po drugie, na poziom cen wpływa dostępność do usług dentystycznych na danym terenie oraz wielkość danego ośrodka. Zazwyczaj cena tego typu odbudowy wykosi od 300 do 500 zł za pojedynczy ząb.