Zajady to inaczej zapalenie kątów jamy ustnej. Objawiają się bolesnym pęknięciem w kącikach ust i są dość powszechnym problemem zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Wywołują spory dyskomfort. Co jest ich przyczyną i jak wygląda leczenie?
Dlaczego robią się zajady na ustach?Call to Action – Przyczyny zajadów
Przyczyny zajadów mogą być bardzo różne. Zdarza się, że przyczyniają się do tego nawet codzienne nawyki. Jest to także miejsce cały czas wilgotne i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dlaczego robią się zajady na ustach? Najczęstszą przyczyną jest zakażenie bakteriami, tzw. drożdżakami lub gronkowcem złocistym, do czego często dochodzi w wyniku obniżonej odporności. Ale przyczyn może być takie wiele innych, w tym między innymi nasze codzienne nawyki, z których często nie zdajemy sobie sprawy, np. częste oblizywanie warg i kącików ust, oddychanie przez usta, ssanie kciuka, a także palenie tytoniu. Zajady mogą się również pojawić w wyniku złej diety, tj. spożywania zbyt dużej ilości węglowodanów, z powodu diety ubogiej w składniki odżywcze, która powoduje niedobory witamin z grupy B oraz żelaza, a także zażywania niektórych leków, np. glikokortykosteroidów wziewnych. Ponadto do powstania zajadów mogą przyczynić się ogólnoustrojowe choroby takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, anoreksja, alkoholizm czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Inne przyczyny to, np. podrażnienie przez protezę, reakcja kontaktowa na składniki w kosmetykach, nieprawidłowa higiena jamy ustnej czy wynik nadmiernego opalania, a nawet zażywania tabletek antykoncepcyjnych.
Jak leczyć zajady?
Wiedza o tym, dlaczego robią się zajady na ustach, pomoże nam przede wszystkim wyeliminować nawyki, które przyczyniają się do ich powstawania. Dotyczy to przede wszystkim nawykowego oblizywania kącików ust, nieodpowiedniej diety czy palenia papierosów. Dietę można wzbogacić o produkty, które są bogate w witaminy z grupy B czy żelazo, zmniejszyć ilość spożywanych węglowodanów czy, jeśli to możliwe, zrezygnować z przyjmowania niektórych leków. W niektórych przypadkach można także zastosować odpowiednie farmaceutyki.
Dlaczego robią się zajady na ustach?Call to Action – Preparaty na zajady
Zaaplikowanie właściwych preparatów jest ściśle związane z przyczyną ich powstania. Musimy dokładnie zdiagnozować, dlaczego robią się zajady na ustach. Jeśli pojawiły się one w wyniku zainfekowania drożdżakami czy gronkowcem złocistym, to wskazane jest zastosowanie maści czy pomadek, które zawierają leki przeciwgrzybicze, np. takie jak np. klotrimazol i chlorochinaldol. Pomóc mogą także produkty zawierające miąższ i pestki z grejpfrutów, które również mają działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Ponadto wskazane jest także wspomaganie się odpowiednimi kosmetykami o właściwościach kojących, gojących i regenerujących naskórek oraz błony śluzowe. Najlepiej gdy zawierają wyciągi z takich roślin jak popłoch pospolity, kasztanowiec, nagietek, aloes, opuncja czy miód i gruszka. Mogą mieć one postać kremu lub pomadki, a nawet maści.