Jak się zakłada aparat ortodontyczny stały? Czy ortodonta zakłada aparat stały?
Kategorie:

Jak się zakłada aparat ortodontyczny stały? Czy ortodonta zakłada aparat stały?

Przy wadach zgryzu pacjent może zdecydować się na leczenie ortodontyczne, żeby jego uśmiech był piękniejszy. Po tym jak ortodonta dokładnie obejrzy uzębienie, zaleci założenie w jamie ustnej odpowiedniego rodzaju aparatu ortodontycznego, po to żeby zęby mogły przesuwać się na właściwe pozycje. Przy wyborze stałego aparatu warto dowiedzieć się jak wygląda taki zabieg.

Na której wizycie zakładany jest aparat ortodontyczny?

Przy decyzji o podjęciu leczenia najczęściej na pierwszej wizycie ortodonta pobiera wyciski uzębienia. Na kolejnej proponuje metodę terapii, a na trzeciej może umocować na zębach aparat stały. Więcej wizyt jest zalecanych przy konieczności założenia gumek separacyjnych.

Jak długo trwa zakładanie aparatu stałego?

Zabieg założenia aparatu stałego trwa od 45 minut do 2 godzin. Przy poważnej wadzie zgryzu ten czas może zostać wydłużony.

Jak przebiega zakładanie aparatu ortodontycznego stałego przez ortodontę?

Tylko ortodonta może mocować i przykleić wszystkie elementy np. klasycznego aparatu stałego do poszczególnych zębów, tak żeby mógł on dokładnie przylegać do szkliwa. Po przygotowaniu właściwego urządzenia przystępuje do jego mocowania w jamie ustnej.

Zakładanie aparatu ortodontycznego krok po kroku

Pacjenci powinni wiedzieć jak krok po kroku wygląda zakładanie elementów aparatu stałego w gabinecie ortodontycznym.

  • Najpierw ortodonta zakłada w jamie ustnej pacjenta retraktor, który ułatwi mu pracę. Po upewnieniu się, że wszystkie zęby są wyleczone dokonuje ich czyszczenia, a następnie osuszenia.
  • Specjalnym preparatem ortodonta wytrawia szkliwo przygotowując ząb do umieszczenia na jego powierzchni kleju i zamków, a następnie osusza uzębienie.
  • Do każdego zęba specjalista przykleja poszczególne elementy aparatu. Jeśli jest taka potrzeba to zakłada też pierścienie. Następnie za pomocą lampy światłoutwardzalnej utwardza klej, żeby umieszczone na szkliwie zamki ortodontyczne dobrze się trzymały.
  • W zamkach następuje umocowanie drutu, który dobierany jest indywidualnie do pacjenta. W aparatach metalowych łuk montuje się wykorzystując ligatury, a w samoligaturujących specjalne klapki.
  • Przy pomocy kleszczy następuje przycięcie drutu, a później zostaje nałożony wosk, żeby uniknąć podrażnień śluzówki.

Czy zakładanie i użytkowanie aparatu na zęby jest bolesne?

Zakładanie aparatu stałego na zęby jest bezbolesne. Podczas zabiegu pacjent może jedynie odczuwać dyskomfort. W pierwszych dniach po umocowaniu urządzenia zęby mogą wykazywać się nadwrażliwością, co skutkuje dolegliwościami bólowymi, które mijają, gdy użytkownik aparatu przyzwyczai się do nowej sytuacji.

Jak dbać o zęby w aparacie ortodontycznym?

Nosząc stały aparat ortodontyczny pacjenci są bardziej narażeni na wystąpienie próchnicy, ponieważ resztki jedzenia łatwo mogą przylegać do elementów urządzenia, co utrudnia czyszczenie zębów. Dlatego podczas higieny uzębienia należy używać szczoteczki ze specjalną końcówką do aparatów, nici dentystycznych, pasty z fluorem oraz irygatora. Trzeba też płukać usta po każdym posiłku.