Przy niewielkich wadach zgryzu i przebarwieniach szkliwa istnieje możliwość założenia licówki na zęby. Dzięki temu poprawi się estetyka jamy ustnej, a uzębienie pacjenta będzie lepiej wyglądało. Proces ten jest całkowicie bezbolesny i odwracalny. Tylko w niektórych przypadkach wymaga oszlifowania zębów. Licówki, czyli cienkie nakładki mocuje się w gabinecie stomatologicznym, żeby zakryć niedoskonałości uzębienia i uzyskać wspaniały uśmiech wg oczekiwań pacjenta. Warto umówić się wcześniej na konsultację ze stomatologiem, jeśli ktoś zastanawia się nad taką metodą korekty zębów, żeby dowiedzieć się dokładnie czym są licówki oraz wybrać klinikę o najlepszej opinii.
Licówki stomatologiczne – w jaki sposób się je zakłada
Licówki to rozwiązanie pozwalające na zmianę wyglądu uzębienia i piękny uśmiech. W ten sposób można poprawić kolor oraz kształt zębów. Dentystyczny zabieg założenia takich cienkich nakładek jest bezinwazyjny. Niekiedy jednak pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, jeśli sytuacja wymaga szlifowania zębów. Stomatolog stosuje wtedy znieczulenie miejscowe. Licówki mogą być wykonane z różnych materiałów np. kompozytu, masy porcelanowej oraz ceramik.
Wyróżnia się następujące rodzaje licówek:
– licówki porcelanowe,
– licówki ceramiczne,
– licówki kompozytowe,
– licówki akrylowe (tymczasowe licówki).
Licówki mocuje się tylko na wyleczone zęby. Przeciwwskazania do ich założenia to np. próchnica, krwawienie z dziąseł, bruksizm, a także wybrane zaburzenia okluzyjne i stany zapalne jamy ustnej. Zadaniem licówek jest imitowanie wyglądu naturalnych zębów.
Jak się zakłada licówki stomatologiczne?
Jeśli pacjent ma zdrowe zęby, wtedy istnieje możliwość, że proces zakładania licówek będzie wymagał tylko dwóch wizyt. W przeciwnym razie należy wyleczyć uzębienie i jeśli jest taka potrzeba, to również i dziąsła. Pierwsza wizyta polega na tym, że stomatolog ocenia stan każdego zęba, na który będzie zakładana licówka. Później następuje szlifowanie. Podczas takich zabiegów stomatologicznych stosuje się znieczulenie miejscowe. W niektórych przypadkach nie ma konieczności oszlifowania zęba. Zdarza się to, gdy korekta ma na celu ukrycie niewielkich przebarwień, czy też pęknięć szkliwa.
Następnie stomatolog pobiera wycisk zębów, którym później zajmuje się protetyk. Jego zadanie polega na wykonaniu licówek w taki sposób, żeby były idealnie dopasowane. Dobiera odpowiedni kolor i kształt. Następnie wykonuje tzw. ,,makietę nowego uśmiechu”. Podczas kolejnej wizyty w gabinecie stomatologicznym nakłada się ją na zęby dla wypróbowania. Pacjent nosząc ją przez kilka dni sam ocenia ,,nowe zęby”. Jeśli ma uwagi, wtedy specjalista dokonuje niezbędnych poprawek.
Jak wygląda zabieg zakładania licówek?
Proces zakładania licówek kończy się podczas ostatniej wizyty. To właśnie wtedy specjalista przymierza nakładki sprawdzając każdy szczegół. Ocenia czy pasują one pod względem koloru, kształtu i wielkości do pozostałego uzębienia. Pokazuje je też pacjentowi, bo to jego oczekiwania muszą spełnić. Następnie licówki zostają poddane piaskowaniu lub też wygładzeniu. Również zęby muszą być właściwie przygotowane. Używa się do tego tzw. papki pumeksowej oraz gumki. Są też wytrawiane kwasem fosforowym. Zakłada się też koferdam, który oddziela miejsce zabiegu od śliny.
Następnie specjalista zaczyna cementować licówki do przedniej części powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Po ich umocowaniu naświetla je właściwą lampą. Taka polimeryzacja trwa ok. dwie sekundy. Stomatolog ocenia ułożenie licówek i w razie potrzeby dokonuje ostatniego dopasowania. Gdy wszystko jest jak należy, wtedy zwiększa energię naświetlania, które teraz trwa dłużej.
Po zabiegu przez pierwsze dni przede wszystkim nie powinno się spożywać twardych pokarmów. Należy za to zgłaszać się na wizyty kontrolne, podczas których lekarz oceni jak licówki się przyjęły.