Kobiety w ciąży muszą szczególnie zadbać o siebie i stan swojego zdrowia. Bardzo dużą uwagę należy przyłożyć do stanu jamy ustnej w tym czasie. Ciąża niejednokrotnie negatywnie wpływa na dziąsła oraz zęby i w ciągu krótkiego czasu można borykać się z poważnymi problemami. Z tego względu należy regularnie udawać się do stomatologa, który wykona odpowiednie badania, które są dozwolone w danym trymestrze ciąży. Jak często w ciąży do dentysty należy chodzić? Jakie zabiegi są dozwolone, a czego nie wolno robić?
Czy w czasie ciąży można chodzić do dentysty?
Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy w ciąży do dentysty można chodzić i czy jest to zdrowe dla nienarodzonego jeszcze dziecka? Odpowiedź jest jednoznaczna i oczywista. Gabinet stomatologiczny powinien być odwiedzany w ciąży regularnie i jeśli nie ma żadnych wskazań, to kobieta ciężarna powinna umówić się na wizytę w pierwszym, drugim i trzecim trymestrze. Najczęściej podczas wizyty lekarz wykonuje rutynowy przegląd jamy ustnej i przeprowadza dokładny wywiad z pacjentką.
Nie należy odkładać wizyty, nawet jeśli nie ma niepokojących objawów, bo przecież lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Jeśli natomiast pojawiają się niepokojące symptomy, jest ból zęba czy występuje krwawienie z dziąseł, to bezzwłocznie należy skontaktować się ze swoim dentystą i umówić na najbliższy wolny termin. Lekarz przeprowadzi odpowiednią diagnostykę, która wskaże przyczynę dolegliwości i dobierze odpowiednią metodę leczenia do stanu zdrowia pacjentki i okresu ciąży.
Na temat wizyt w gabinecie stomatologicznym kobiet w ciąży krąży bardzo wiele mitów, które nijak mają się do rzeczywistości. Na pewno nie warto szukać informacji na forach internetowych lub czytać wpisów napisanych przez niekompetentne osoby, gdyż można sobie jedynie zaszkodzić. Dobry stomatolog wie, jaką metodę leczenia dobrać do pacjentki w ciąży i na pewno nie wpłynie to negatywnie na zdrowie i rozwój płodu.
Jakie zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży?
Lekarze stomatolodzy dobierają inne metody leczenia dla kobiet ciężarnych. Na pewno w ciąży do dentysty należy chodzić. Wiele kobiet w ciąży boi się badania rentgenowskiego. Nowoczesne aparatury używane przez dobrych stomatologów emitują bardzo niewielką dawkę promieniowania, która w żaden sposób nie może negatywnie wpłynąć na nienarodzone dziecko. Czasami takie badanie może uratować komuś zęby i zdrowie, bo niestety wiele chorób rozwijających się w jamie ustnej jest na pierwszy rzut oka niewidocznych. Oczywiście wszystko odbywa się po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę i pacjentką w ściśle określony sposób, a badanie jest dozwolone od drugiego trymestru.
Od drugiego trymestru ciąży kobiety mogą też przyjmować znieczulenie, które podawane jest w zmniejszonej dawce niż u innych pacjentów. Te środki nie zawierają noradrenaliny i adrenaliny i są specjalnie przygotowane dla pacjentek ciężarnych. Wszelkie zmiany próchnicze muszą być na bieżąco leczone, aby bakterie nie rozwijały się i namnażały w jamie ustnej. Nie należy oczywiście wykonywać zabiegów wybielających zęby czy fluoryzacji. Wszystkie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej należy odłożyć na inny termin po zakończeniu okresu karmienia piersią.
W ciąży do dentysty należy się udać także z tego względu, że przynajmniej dwa razy powinien być wykonany zabieg higienizacji. Co to takiego oznacza? Mianowicie chodzi o usunięcie płytki nazębnej i piaskowanie zębów. Są to zabiegi, które zapobiegają odkładaniu się kamienia nazębnego i niwelują w znacznym stopniu możliwość puchnięcia zębów czy nawet ich rozchwiania z powodu dużej ilości osadu. W pierwszym trymestrze niewskazane jest leczenie kanałowe. Choć w niektórych gabinetach dostępne są nowoczesne mikroskopy endodontyczne, które umożliwiają przeprowadzenie leczenia bez konieczności wykonania zdjęcia RTG.
Dentysta w ciąży – co warto wiedzieć?
Na pewno w ciąży do dentysty należy udać się przynajmniej dwukrotnie, a najlepiej w każdym trymestrze. Kobiety mają duże wahania hormonalne i ciało może w tym okresie różnie reagować. Należy w tym czasie jeszcze bardziej zadbać o higienę jamy ustnej i szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie. Nie wolno zapomnieć o nitkowaniu i płukaniu zębów.
Wiele kobiet ma w czasie ciąży osłabione zęby i jest to bardzo naturalny stan. Jeśli jednak jama ustna zostanie zaniedbana, to może przynieść to opłakane skutki zarówno dla matki, jak i jeszcze nienarodzonego dziecka. Wybierając się do gabinetu stomatologicznego, warto się upewnić, czy lekarz dysponuje nowoczesnym sprzętem. Warto wybrać dentystę, który specjalizuje się w leczeniu kobiet ciężarnych. Najlepiej znaleźć lekarza z polecenia. Można także skorzystać z internetu i przeczytać opinie zamieszczone o danym gabinecie dentystycznym.
W ciąży zmienia się pH w jamie ustnej. Również kobiety często wymiotują i podjadają, co również niekorzystnie wpływa na stan zębów i dziąseł. Nie wolno unikać i bać się stomatologa, a wręcz należy znacznie częściej się do niego udawać, aby mieć pod kontrolą swoje zdrowie i zdrowie jeszcze nienarodzonego maluszka.