Zabieg piaskowania zębów jest obecnie bardzo często wykonywany w gabinetach stomatologicznych. Warto dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Z pewnością każdy człowiek powinien poddać się takiemu zabiegowi, dla ochrony swoich zębów i zdrowia całej jamy ustnej.
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?
Czy piaskowanie zębów niszczy szkliwo? Nie. Lekarze dentyści powinni zachęcać swoich pacjentów do zabiegu piaskowania zębów. Wielu pacjentów myśli, że zabieg ten wykonuje się tylko ze względów estetycznych. Nic bardziej mylnego. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że piaskowanie zębów jest absolutnie bezpieczne dla szkliwa. Co więcej, zabieg ten wykonuje się właśnie po to, aby chronić szkliwo. Gromadzenie się na powierzchniach zębów osadów i kamienia jest czymś zupełnie normalnym. Warto jednak mieć świadomość tego, że zgromadzone osady mogą doprowadzić do próchnicy, jeżeli nie zostaną w porę usunięte. Dlatego właśnie zabieg piaskowania zębów jest tak bardzo istotny w profilaktyce próchnicy. Niektórzy dentyści polecają poddawanie się temu zabiegowi raz na pół roku, inni – raz na rok.
Na czym polega piaskowanie zębów?
Piaskowanie zębów polega na usunięciu osadów z powierzchni zębów. Jest to zabieg krótki i bezbolesny dla pacjenta. Oczywiście dla niektórych pacjentów dyskomfortem jest samo siedzenie na fotelu stomatologicznym. Nie warto jednak stresować się zabiegiem piaskowania zębów. Przyniesie on same pozytywne rezultaty. Kamień i osad gromadzi się także w przestrzeniach między zębami. Samodzielnie w domu bardzo trudno jest wyczyścić całą jamę ustną w zadowalający sposób. Są oczywiście do dyspozycji różnego rodzaju szczoteczki soniczne i elektryczne, ale raz na jakiś czas warto zdecydować się na pomoc profesjonalisty, czyli na zabieg piaskowania w gabinecie dentysty.
Piaskowanie zębów w niektórych gabinetach wykonywane jest przez lekarza dentystę, a czasami zleca się ten z zabieg higienistce stomatologicznej, która także ma uprawnienia do jego wykonywania. Pomimo bardzo dużej dbałości o higienę jamy ustnej wielu pacjentów ma problemy z próchnicą. Warto więc zdecydować się na jeszcze jeden zabieg czyli piaskowanie, aby zminimalizować ryzyko konieczności poddania się na przykład leczeniu kanałowemu albo ekstrakcji zęba. Pacjenci zastanawiają się, czy piaskowanie zębów niszczy szkliwo, ale odpowiedź na tak postawione pytanie brzmi: nie.
Jakie efekty daje piaskowanie zębów
Po zabiegu piaskowania zęby są wyraźnie bielsze, czystsze. Widać to już na pierwszy rzut oka. Dlatego też pacjenci chętnie wracają na zabieg piaskowania zębów, ponieważ rezultaty są dla nich bardzo widoczne. Osad i kamień na zębach gromadzi się szczególnie wtedy, kiedy pacjent pije dużo kawy, herbaty, wina. Problemy z zębami i zdrowiem jamy ustnej występują także wtedy, kiedy pacjent nie zachowuje dostatecznej higieny zębów i jamy ustnej. Dlatego też warto przekonać się na własnej skórze jak spektakularne mogą być rezultaty zabiegu piaskowania. Warto podkreślić jeszcze raz, gdyby pacjenci mieli wątpliwości czy piaskowanie zębów niszczy szkliwo, że ten zabieg jest w pełni bezpieczny.