Jak zakładają aparat ortodontyczny
Kategorie:

Jak zakładają aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny służy do skorygowania zdiagnozowanych wad zgryzu. Każdy ortodonta, który ma za zadanie założenie aparatu ortodontycznego, z pewnością poprzedzi zabieg szczegółowo wykonanymi badaniami. Wielu pacjentów zadaje pytanie, jak zakładają aparat ortodontyczny. Dobra wiadomość jest taka, że sam proces nie zajmuje długo, a także jest praktycznie bezbolesny.

Jak długo trwa ten proces?

Samo zakładanie aparatu trwa z reguły nie dłużej niż dwie godziny. Oczywiście, czas ten może ulec zmianie, w zależności od potrzeb konkretnego pacjenta.

Do zakładania aparatu nie przystępuje się jednak z marszu. Bardzo ważne jest wcześniejsze wykonanie zaleconych przez stomatologa badań oraz zdjęć rentgenowskich. Dzięki nim specjalista może wyznaczyć ścieżkę leczenia. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że ortodonta nie rozpocznie leczenia, jeśli w zębach występują jakiekolwiek ubytki. Przed założeniem aparatu trzeba wyleczyć je u lekarza stomatologa.

Pacjent na spółkę z ortodontą muszą także zdecydować, który aparat będzie zakładany. Wszystko zależy nie tylko od potrzeb, ale także możliwości finansowych pacjenta.

Co będzie robił ortodonta?

Odpowiedź na pytanie, jak zakładają aparat ortodontyczny, wcale nie jest skomplikowana. Wszystko dlatego, że sam proces trwa krótko i nie jest specjalnie złożony.

Ortodonta na samym początku, jeszcze przed przystąpieniem do założenia aparatu, bardzo dokładnie oczyści wszystkie zęby. Po tym, jak je osuszy, nałoży na nie klej, dzięki któremu wsporniki będą trzymać się powierzchni zębów. Pacjenci bardzo często narzekają na nieprzyjemny smak kleju, jednak muszą wiedzieć, że jest on zupełnie nieszkodliwy. Po umieszczeniu wsporników ortodonta umieści w nich łuk – czyli drut, którego zadaniem jest połączenie zębów, a następnie zabezpieczy go gumkami.

Sam zabieg założenia aparatu nie jest zwykle bolesny, jednak pacjent przez okres około tygodnia po zabiegu może odczuwać silną bolesność zębów. Jest to naturalny proces, ponieważ jama ustna musi przyzwyczaić się do obecności aparatu.

Jak długo trwa przyzwyczajanie się do aparatu ortodontycznego?

Znana już jest odpowiedź na pytanie, jak zakładają aparat ortodontyczny. Wielu pacjentów narzeka jednak na trudności z przystosowaniem się do niego. Warto więc znać sposoby na poradzenie sobie z dolegliwościami bólowymi. Przez około 2 dni po zabiegu, a nawet dłużej w razie potrzeby, warto spożywać wyłącznie miękkie produkty. Dodatkowo można wspomóc się lekami przeciwbólowymi, które są dostępne w każdej aptece bez recepty. Warto także unikać dotykania zębów, które w okresie po zabiegu mogą być bardzo wrażliwe. Dodatkowo lepiej unikać kwaśnych napojów i potraw.

Pocieszające jest to, że tego rodzaju problemy nigdy nie trwają długo. Po pewnym czasie jama ustna zwyczajnie przyzwyczai się do obecności aparatu, a dolegliwości bólowe znikną. U większości pacjentów proces adaptacji do aparatu nie trwa dłużej niż miesiąc. Po upływie kilkunastu tygodni jego obecność jest już zazwyczaj w ogóle niezauważalna.