Ból zęba - co robić - domowe sposoby
Kategorie:

Ból zęba – co robić – domowe sposoby

Dla wielu ludzi ból zęba to jedno z gorszych życiowych doświadczeń. Zazwyczaj najpierw ząb pobolewa od czasu do czasu i większość ludzi to ignoruje. Niestety po jakimś czasie pojawia się mocny, czasem pulsujący na całą szczękę ból. Ból zęba – co robić – domowe sposoby – sprawdź w poniższym tekście jak przetrwać czas do momentu wizyty u stomatologa.

Przyczyny bólu zęba

Najczęstszą przyczyną bólu zęba jest próchnica. To choroba bakteryjna, która pojawia się wtedy, gdy warstwa szkliwa na zębach staje się coraz cieńsza. Ból zęba przy ubytkach próchnicowych jest krótkotrwały i ostry. Może nasilać się podczas jedzenia i picia.

Nieleczona próchnica powoduje zapalenie miazgi, co wiąże się z jeszcze większym i długotrwałym bólem. Pacjenci opisują ten ból często jako tępy, ćmiący. Podobnie, jak w poprzednim wypadku, może nasilać się w trakcie jedzenia a nawet przy zmianie pozycji ciała.

Z podobną charakterystyką objawia się ból podczas zapalenia przyzębia (dziąseł). Jego przyczyną może być ropień, który pojawia się, gdy w szczelinie między zębami zalegają resztki pokarmu. U pacjentów, którzy cierpią na zapalenie przyzębia, nie występuje reakcja bólowa na zimno. Może za to pojawić się krwawienie z dziąsła.

Ból w okolicy zębów może towarzyszyć także innym schorzeniom, takim jak zapalenie ucha lub zatok. Zanika wraz z podjętym leczeniem laryngologicznym.

Zęby bolą również po zabiegach stomatologicznych. Lekarze podają, że ząb może boleć po leczeniu przez około 2 – 3 dni. Jeśli ból nasila się i nie przechodzi po zastosowaniu tabletek przeciwbólowych należy ponownie udać się do stomatologa.

Wtedy, gdy pojawia się ból zęba – co robić – domowe sposoby mogą okazać się nie mniej skuteczne niż środki farmakologiczne.

Sposoby na łagodzenie bólu zęba

Ból zęba można złagodzić lub czasowo wyeliminować przy pomocy dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych. Przyjmuje się, że przy łagodnym bólu wystarczający będzie paracetamol. Przy uporczywym bólu warto zastosować ibuprofen, który dodatkowo ma działanie przeciwzapalne. Należy przy tym pamiętać, by nie przekraczać zalecanej przez producenta dawki leków i nie mieszać ich ze sobą.

W wypadku bólu przyzębia pomocne mogą być również płukanki i żele stomatologiczne. Wtedy jamę ustną można płukać także ziołami: rumiankiem lub szałwią.

Domowe sposoby – sprawdź, jak sobie pomóc!

Istnieje szereg domowych sposobów leczenia bólu zęba. Każdy kto zastanawia się, ból zęba – co robić – domowe sposoby, może sprawdzić, czy będą dla niego skuteczne.

Jednym z nich jest żucie goździków albo okład z olejku goździkowego na bolący ząb. Skuteczność tego sposobu wynika z tego, że goździki zawierają eugenol, naturalny środek łagodzący ból.

Jeśli ból jest pulsujący i towarzyszy mu obrzęk, ulgę może przynieść okład z lodu. Trzeba pamiętać, by nie trzymać okładu na twarzy dłużej niż 20 minut. Najlepiej też owinąć go w bawełnianą ściereczkę lub szalik, by nie uszkodzić delikatnej skóry.

Ból zęba może również złagodzić płukanie jamy ustnej wspomnianymi już ziołami (rumianek i szałwia) albo solą.

Na bolący ząb pomoże także okład z pasty z sody oczyszczonej, zgniecionego czosnku oraz odrobiny wody. Tak przygotowaną mieszankę należy nałożyć na wacik i przykładać do zęba.

Zarówno farmaceutyczne, jak i domowe sposoby na ból zęba są rozwiązaniem tymczasowym. Aby trwale pozbyć się bólu, należy udać się do gabinetu stomatologicznego na leczenie.