Higiena jamy ustnej jest ważnym elementem dbania o zęby, jednak nawet największa dbałość o uzębienie w warunkach domowych nie sprawi, że unikniemy problemów związanych z próchnicą. Istotną sprawą są oczywiście regularne wizyty u stomatologa oraz pewne zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie dentystycznym, w tym również fluoryzacja. Czym jest i co daje fluoryzacja zębów? To najczęstsze pytania pacjentów, a trzeba powiedzieć, że ten zabieg może zdziałać dużo dobrego dla całego uzębienia.
Fluoryzacja zębów – co to za zabieg?
Fluoryzacja zębów to zabieg zaliczany do ogólnej profilaktyki zdrowotnej, czyli zapobiegania pewnych objawów, zmian i chorób. W przypadku zębów ma on na celu zapobieganie ich próchnicy. Co daje fluoryzacja zębów wykonywana regularnie? Systematyczne zabiegi fluoryzacji dają naszym zębom ochronę. Szczególnie dobrze ten zabieg wpływa na wzmocnienie szkliwa.
Fluoryzacja to zabieg, który jest bezbolesny i nie należy się go obawiać. Wykonywany jest w gabinetach stomatologicznych, przez lekarza dentystę lub w szkołach przez pielęgniarkę czy higienistkę. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci, jak dbać o zęby i mówić o tym, co daje fluoryzacja zębów.
Fluoryzacja – charakterystyka
Fluoryzacja to zabieg, w którym wykorzystuje się znany pierwiastek fluor. Jest on w wielu przypadkach bardzo istotnym związkiem chemicznym w naszym organizmie. Jednak jego większa ilość może też negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie człowieka. Fluor jest bardzo ważny dla naszych kości i zębów.
Dlatego też, żeby wzmocnić szkliwo zębów, używa się tego pierwiastka podczas fluoryzacji. Fluoryzacja charakteryzuje się tym, że jest to zabieg profilaktyczny, więc żeby był skuteczny, warto go wykonywać w regularnych odstępach czasu.
Fluoryzowanie zębów – jak się robi?
Cały zabieg fluoryzacji można podzielić na dwa etapy, gdzie podczas pierwszej części dokładnie usuwa się zanieczyszczenia z zębów, a podczas drugiej fazy nakłada się na zęby preparat z fluorem. Zazwyczaj preparat jest w formie żelu, ale spotyka się również specjalne pianki do fluoryzacji. Nałożony środek z fluorem przykleja się do zębów. Do dwóch godzin od momentu zaaplikowania preparatu nie wolno jeść i pić. Natomiast umyć zęby można po około 12 godzin po fluoryzacji.
Zalety fluoryzacji
Co daje fluoryzacja zębów? Jakie korzyści płyną z tego zabiegu? Otóż zalet fluoryzacji jest naprawdę dużo. Przede wszystkim dzięki nałożeniu fluoru na zęby chronimy je przed negatywnym wpływem kwasów, które rozpuszczają i osłabiają szkliwo. Fluor ma takie właściwości, że umożliwia re mineralizację małych uszkodzeń, szczególnie w początkowej fazie próchnicy, kiedy to pojawiają się białe plamy na szkliwie.
Cały zabieg fluoryzacji przeciwdziała próchnicy, zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej, normalizuje jej pH. Fluoryzacja chroni również przed nadwrażliwością, dzieje się tak, ponieważ fluor zamyka kanaliki zębinowe. Dzięki temu zabiegowi na zębach tworzy się mniej płytki nazębnej. Fluoryzacja pomaga zahamować wiele szkodliwych zmian powstałych na skutek licznych bakterii.