co-to-jest-leczenie-kanalowe-zeba
Kategorie:

Co to jest leczenie kanałowe zęba? Omawiamy zabieg.

Leczenie endodontyczne, które dość często nazywane jest również leczeniem kanałowym jest bardzo skomplikowaną procedurą dentystyczną wykonywaną przez stomatologa w profesjonalnym gabinecie. Wielu pacjentów często zadaje pytanie: co to jest leczenie kanałowe zęba oraz kiedy jest ono wykonywane?

Leczenie kanałowe – charakterystyka

Jak wspomniano powyżej, leczenie kanałowe zęba jest bardzo trudną i specjalistyczną procedurą i dlatego wielu pacjentów zastanawia się: co to jest leczenie kanałowe zęba i kiedy należy je wykonać? Leczenie kanałowe zęba to procedura wykonywana w przypadku stwierdzonej martwicy zęba. Jej podjęcie w odpowiednim momencie jest niezwykle ważne nie tylko dla zdrowia jamy ustnej pacjenta, ale również dla zachowania prawidłowego jego zdrowia ogólnoustrojowego.

Brak podjęcia odpowiednich działań na dość wczesnym etapie może bowiem prowadzić do wielu niekorzystnych następstw i dolegliwości. Martwy ząb to struktura pozbawiona żywej miazgi, znajdującej się wewnątrz komory i kanałów zęba. Zdrowa miazga wpływa na odbiór czucia oraz pełni rolę odżywczą, obronną oraz odbudowującą.

W wyniku martwicy dochodzi do pozbawienia zęba miazgi, przez co staje się on dość kruchy i delikatny oraz pozbawiony czucia i prawidłowej reakcji na bodźce bólowe. Zmiany martwicze mogą mieć charakter całkowity lub częściowy i obejmować całą miazgę lub tylko jej fragment.

Leczenie endodontyczne – etapy zabiegu

Leczenie kanałowe zęba nie dość, że jest procedurą niezwykle skomplikowaną, która wymaga bardzo dużej wiedzy i doświadczenia stomatologa, to nie zawsze gwarantuje wysoką skuteczność. Mimo wspomnianej szerokiej wiedzy, zaangażowania oraz niezwykłej dokładności ze strony stomatologa może ono nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Ponadto, zdarzają się również sytuacje, w których leczenie kanałowe zęba nie może być nawet rozpoczęte. Wśród takich sytuacji wymienić należy obecność u pacjenta nieustabilizowanych chorób towarzyszących lub zwapnienie korzeni zęba.

Wówczas konieczne jest usunięcie korzeni zębowych, a w sytuacjach skrajnych – całego zęba. Wielu pacjentów pyta: co to jest leczenie kanałowe zęba oraz jak przebiega ten proces? Otóż, leczenie kanałowe zęba polega na dokładnym usunięciu martwej miazgi zębowej z wnętrza komory oraz kanałów korzeniowych zęba. Taki oczyszczony kanał jest opracowywany przez stomatologa za pomocą pilników endodontycznych oraz płynów do irygacji.

Takie podwójne działanie z wykorzystaniem metod mechanicznych i chemicznych umożliwia precyzyjne usunięcie resztek zębiny oraz gromadzących się w jej obrębie bakterii. Oczyszczony kanał jest wypełniany materiałami stomatologicznymi.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba?

Zgodnie z przepisami refundacja leczenia kanałowego zęba przez Narodowy Fundusz Zdrowia przysługuje osobom dorosłym jedynie od kła do kła. W przypadku dzieci i młodzieży do ukończenia osiemnastego roku życia, kobiet w ciąży oraz w połogu, refundacja przysługuje w ramach wszystkich zębów i obejmuje leczenie do trzech kanałów w zębie.

W ramach opieki prywatnej koszt leczenia kanałowego zęba zależy od ilości kanałów objętych leczeniem i nakładu pracy koniecznej do wykonania przez stomatologa. Zazwyczaj wynosi ono około 600 zł w przypadku leczenia jednokanałowego i nawet 1500 zł gdy leczeniu podlega kilka kanałów, lub jest ono prowadzone ponownie.