co-musisz-wiedziec-o-drozdzakach-w-jamie-ustnej
Kategorie:

Co musisz wiedzieć o drożdżakach w jamie ustnej?

Ponad 60% ludzi ma w swojej jamie ustnej różne szczepy drożdży. Na ogół nie są one groźne, choć w pewnych warunkach mogą one zaburzyć prawidłowe działanie ustroju i sprawić, że rozwinie się w nim grzybica. Na szczęście grzybicę jamy ustnej można leczyć i nie jest to proces bardzo skomplikowany. Wymaga on jednak pewnej regularności. Czym objawiają się drożdżaki w jamie ustnej? Co zrobić, by się ich pozbyć?

Drożdżaki w jamie ustnej – objawy

Kandydoza jest schorzeniem, które może przebiegać całkowicie bez objawów. W takim wypadku postawienie diagnozy może być dość trudne. Rodzaj objawów jest ściśle zależny od tego, jakie drożdżaki opanowały jamę ustną. Najczęściej objawiają się one suchością w ustach, pieczeniem i nieprzyjemnym smakiem odczuwanym w ustach. Zwykle może też się okazać, że objawom tym towarzyszy też niemiły zapach, który może być wyczuwalny także przez osoby stojące w pobliżu. W związku z tym drożdżyca może być chorobą niezwykle krępującą i ograniczającą towarzysko.

Przyczyny powstawania drożdżaków

Obecność drożdżaków w jamie ustnej nie jest czymś złym lub rzadkim. Drożdżaki to organizmy saprofityczne, które do pewnego stopnia mogą koegzystować z biomem człowieka. Problem pojawia się dopiero gdy pojawią się warunki odpowiednie do rozwoju drożdżaków i pozwalające na rozwój ich populacji aż będzie ona na poziomie 300-500 kolonii na 1 ml śliny. Przyczyn takiej sytuacji może być bardzo dużo.

Najczęściej są one związane ze spadkiem odporności organizmu. Mogą to być niedobory kwasu foliowego, żelaza, cynku, witamin grupy B, C. Do przyczyn można też zaliczyć błędy żywieniowe i zbyt dużo przyjmowanych węglowodanów. Czasem są one związane także z chorobami przewodu pokarmowego, białaczką, ziarnicą, kwaśnicą, chorobami krwi oraz nerek. Grzybica jest też charakterystyczna dla podawania antybiotyków, przeprowadzania radioterapii i chemioterapii oraz złej higieny jamy ustnej. Również mikrourazy mogą przerodzić się w grzybicę.

Grzybica w jamie ustnej – oznaki

Pierwszymi oznakami drożdżycy są białe wykwity w jamie ustnej. Mogą one pojawić się na podniebieniu oraz języku. W niektórych wypadkach wykwity te mogą być nawet bolesne. Często towarzyszy im nieprzyjemny zapach i smak. Częste mycie zębów w żaden sposób niestety nie zmniejsza ich uciążliwości. Czasem do oznak zalicza się też pieczenie w jamie ustnej.

Jak leczyć drożdżaki w jamie ustnej?

Najczęściej leczenie zaczyna się od sprawdzenia tego, z jakim gatunkiem grzybów mamy do czynienia. W tym celu wykonuje się posiew i identyfikuje rodzaj drożdżaków. Następnie można dobrać do niego odpowiedni rodzaj leczenia. Czasami dostępne są też leki bardziej uniwersalne, które są skuteczne w walce z większością najczęściej występujących drożdżaków.

Leki przeciwgrzybicze powinny być stosowane przynajmniej przez dwa tygodnie po ustąpieniu objawów. Bardzo ważne jest też wprowadzenie zmian w diecie. Należy zmniejszyć ilość przyjmowanych węglowodanów w diecie. Zamiast nich powinno się spożywać dużo owoców oraz produktów o kwaśnym odczynie takich jak kefir.