Co po aparacie ortodontycznym?
Kategorie:

Co po aparacie ortodontycznym?

Wada zgryzu to niezwykle poważny problem, z którym zmagają się miliony ludzi na całym świecie. Na szczęście istnieje szereg metod walki z takim problemem, a zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakładanie aparatów ortodontycznych. Jak jednak nie każdy wie, zdjęcie takiego aparat nie kończy procesu leczenia. W pewnych sytuacjach może się nawet okazać, że dopiero je zaczęło. Warto więc dowiedzieć się, jak w szczegółach wygląda proces ustawiania zębów w odpowiedniej pozycji, a przede wszystkim, co po aparacie ortodontycznym zakładane jest na zęby, aby cały czas były one w odpowiedniej pozycji.

Jak wygląda leczenie aparatem ortodontycznym?

Z jakiego powodu dochodzi do zmiany położenia zębów i ich nieprawidłowego ustawiania się w jamie ustnej? Jak się okazuje, powodów takiego stanu rzeczy może być naprawdę bardzo wiele. Najczęściej jest to kwestia genetyczna, czyli odziedziczone po rodzicach cechy wyglądu. Nie zawsze jednak winę można zrzucić na geny. Zdarza się i tak, że w wyniku straty jednego zęba pozostałe zmieniają swoją pozycję. Wada zgryzu może powstać także wtedy, gdy zaczyna wyrastać ząb mądrości i powoduje stłoczenie poprawnie ułożonych zębów.

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, co po aparacie ortodontycznym zakładane jest na zęby, aby ich stan był cały czas nieskazitelny, wiedzieć trzeba, na czym takie leczenie tak ogóle polega. Jak doprowadza się do tego, że krzywe zęby zostają wyprostowane, a linia zębowa zyskuje piękny wygląd? Jak każdy doskonale wie, wykorzystuje się do tego zadania aparat ortodontyczny. Składa się on z zamków, które przyklejane są wysokiej jakości klejem do zębów, a także z metalowych łuków, które łączą zamki w jedną konstrukcję. Stomatolog poprzez niezwykle precyzyjne ustawienie aparatu powoduje wywieranie na poszczególne zęby nacisku, w efekcie czego dochodzi do ich przesuwania się. Rzecz jasna jest to proces naprawdę długotrwały i zajmuje często nawet kilka lat.

Gdy zęby ustawione już zostaną w odpowiedniej pozycji, a noszenie apartu ortodontycznego nie będzie już potrzebne, stomatolog zdejmuje go z zębów. Dużo osób sądzi, że dzięki temu mogą już pozbyć się tego nieprzyjemnego elementu z jamy ustnej. Niestety nie do końca tak to wygląda. Co po aparacie ortodontycznym dzieje się z zębami? Jak się okazuje, zakładany jest na nie nowy aparat, czyli retencyjny. Dlaczego jest on tak ważny?

Co zakłada się po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak trudnym zadaniem jest ustawienie zębów w odpowiedniej pozycji. Nawet jeśli przez całe lata nosiło się poprawiający zgryz aparat ortodontyczny, nie oznacza to, że po jego zdjęciu problem zniknął. Jeśli usunie się z zębów taki aparat, są one nadal bardzo chwiejne i wrażliwe na nacisk. W efekcie tego może dojść do sytuacji, gdy krótko po zdjęciu aparatu ortodontycznego zęby ponownie się rozsuną, co oczywiście doprowadzi do zmiany ich położenia i powstaną wady zgryzu.

Co po aparacie ortodontycznym powinno się zrobić, aby nie dopuścić do takiego zagrożenia i zniszczenia efektów długiej pracy nad zębami? Jak się okazuje, zalecane jest w takiej sytuacji noszenie aparatu retencyjnego. Jest to znacznie prostszy aparat, którego celem nie jest już przesuwanie zębów, a jedynie ich stabilizowanie w jednej pozycji. Oznacza to, że konstrukcja jest zdecydowanie prostsza, a i nie musi być on zakładany na przedniej stronie zębów. Takie aparaty najczęściej zakładane są od wewnętrznej strony zęba, dzięki czemu są zupełnie niewidoczne.

Jak długo trzeba je nosić? Wszystko to jest uzależnione od konkretnego pacjenta, lecz na ogół przyjmuje się, że powinno się retainer nosić przez połowę czasu, który miało się założony aparat ortodontyczny. Bywa niestety i tak, że czas ten jest o wiele dłuższy, a być może nawet trzeba będzie aparat retencyjny nosić już do końca życia.
Jeśli dojdzie do tak znacznego wydłużenia konieczności stabilizowania pozycji swoich zębów, polecany jest drugi rodzaj retainera, czyli aparat retencyjny ruchomy. Jest to specjalna nakładka na zęby, którą można dowolnie zakładać i zdejmować. Jest ona o wiele wygodniejsza i pozwala np. łatwiej zachować czystość w jamie ustnej.

Zalecenia dla pacjentów po zdjęciu aparatu ortodontycznego

Konieczność noszenia aparatu retencyjnego pociąga za sobą nowe obowiązki dla pacjentów. Co po aparacie ortodontycznym powinno się zmienić w zakresie higieny jamy ustnej? Przede wszystkim trzeba bardzo mocno uważać na to, aby na zębach nie odkładał się kamień nazębny.

Jeśli nie będzie się odpowiednio efektywnie usuwało płytki nazębnej, prędzej czy później zamieni się on w kamień. Ten z kolei może osadzić się również na aparacie retencyjnym, co rzecz jasna stanowić będzie ogromne zagrożenie dla zdrowia zębów, lecz także dla ich prawidłowej pozycji. Jeśli będzie się miało aparat ruchomy, zawsze można go prosto wyczyścić przy pomocy np. octu lub sody oczyszczonej, lecz przypadku aparatu stałego jest to znacznie bardziej skomplikowane. Z tego też powodu częste i bardzo skrupulatne mycie zębów powinno stać się nawykiem, a nie jedynie okazjonalnym wydarzeniem. W przeciwnym wypadku sprowadzi się na swoje zęby poważne zagrożenie.