co-to-sa-licowki-na-zeby
Kategorie:

Co to są licówki na zęby? Upiększ swój uśmiech.

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. W przypadku problemów z uzębieniem, jednym z dostępnych rozwiązań służących jego poprawie są licówki na zęby. Wielu pacjentów zastanawia się zatem: co to są licówki na zęby? Kiedy można je wykonać oraz jaki jest ich koszt?

Licówki na zęby – charakterystyka

Co to są licówki na zęby? Otóż, licówki to rodzaj nakładek, które służą poprawie stanu uzębienia pacjenta. Mogą pomóc w ograniczeniu problemów związanych z prawidłowym zgryzem, obecnością przebarwień lub uszkodzeń zębów, takich jak na przykład ich ukruszenie. Jak wspomniano powyżej, licówki na zęby to dość cienkie, pojedyncze nakładki na pojedyncze zęby.

Są on zazwyczaj wykonywane z porcelany i mocowane do strony licowej zęba przez dentystę za pomocą specjalistycznego kleju. Umożliwiają one zatem bardzo szybką poprawę wyglądu uzębienia, w sytuacji w której obecne są nierówności na powierzchni zębów, przebarwienia lub doszło do martwicy zęba. Warto wiedzieć, że licówki mogą być również wykonywane z materiałów analogicznych do tych, które są stosowane podczas wypełniania ubytków.

Ich zaletą jest dość duża trwałość i możliwość dobrania ich koloru względem naturalnego odcienia uzębienia pacjenta. Ich wadą jest konieczność wymiany co około trzy lata. Pod tym względem nie dorównują one trwałością produktom wykonywam z porcelany, które mogą pozostawać w stanie niepogorszonym nawet przez dziesięć lat. Pod względem estetycznym oba materiały cechuje dobry i bardzo zbliżony wygląd.

Kiedy się zdecydować na licówki?

Wiedząc już, co to są licówki na zęby, warto zastanowić się nad odpowiedzią na pytanie: kiedy należy się na nie zdecydować? Przyjmuje się, że są cztery sytuacje, w których szczególnie polecane są licówki na zęby. Wśród nich wyróżnić należy: obecność przebarwień, konieczność korekty estetycznej wyglądu zębów, złamanie zęba oraz obecność diastemy. Przebarwienia w rejonie korony zęba mogą powstawać na przykład skutek jego martwicy lub stosowanych leków w młodym wieku i wad rozwojowych szkliwa.

Licówki na zęby mogą być stosowane w celu zmiany wielkości zęba, a tym jego wydłużenia lub poszerzenia. Ponadto, tego typu rozwiązanie jest stosowane z powodzeniem w przypadku złamania siecznego brzegu zęba przedniego, w przypadku którego inne rozwiązania mogłyby być mało trwałe. Wreszcie, licówki na zęby dają możliwość zmniejszenia lub całkowitego zamaskowania mało estetycznych szpar pomiędzy zębami.

Licówki na zęby – cena

Licówki na zęby są rozwiązaniem dość drogim, a ich końcowa cena zależy od kilku czynników. Po pierwsze, na ostateczny koszt tego produktu wpływa rodzaj materiału z którego został on wykonany. Na rynku dostępne są tworzywa tańsze, takie jak na przykład akryl. Ich zaletą jest wspomniany dość niski koszt, sięgający około 200 zł. Jednak cechują się one niską trwałością w porównaniu z materiałami droższymi.

Ponadto, stanowią one rozwiązanie tymczasowe, stosowane do momentu założenia właściwych licówek. Licówki na zęby kompozytowe to koszt od 250 do 350 zł za pojedynczy ząb. Natomiast w przypadku licówek porcelanowych cena wynosi od 700 do 1500 zł.