Coś na spuchnięte dziąsło
Kategorie:

Coś na spuchnięte dziąsło

Do wystąpienia opuchlizny na dziąsłach może dojść z różnych powodów, zwykle stanowi to objaw chorób przyzębia i świadczy o stanie zapalenia w jamie ustnej. Opuchlizna w połączeniu z bólem i rozpulchnieniem dziąseł sprawia, że przeżuwanie pokarmu powoduje dyskomfort, to samo dotyczy szczotkowania zębów. Można oczywiście spróbować domowych sposobów, ale niezbędna staje się wizyta u stomatologa. Przy nieprzyjemnych dolegliwościach bólowych warto mieć coś na spuchnięte dziąsło, objęte stanem zapalnym, aby zredukować nieprzyjemne symptomy.

Opuchnięte dziąsła – jakie są przyczyny?

Do spuchnięcia dziąseł może dojść z wielu powodów, przykładowo z nieprawidłowego dbania o jamę ustną. Przy niewłaściwym szczotkowaniu lub robieniu tego za rzadko, zbyt krótko trzeba liczyć się z rozmaitymi dolegliwościami. Do obrzęku dochodzi także przy paradontozie, która ma podłoże bakteryjne. Przy stanie zapalnym dziąseł naturalne staje się to, że występuje także ból i opuchlizna. Tego typu objawy pojawiają się także po leczeniu kanałowym, to samo można powiedzieć o zaburzeniach hormonalnych. Jeżeli ktoś spożywa zbyt wiele żywności przetworzonej, brakuje w jego diecie składników odżywczych, to pojawienie się problemów między innymi z zębami i dziąsłami jest tylko kwestią czasu. Obrzęk występuje również przy zbyt mocnym szczotkowaniu zębów, szczególnie jeśli ktoś używa szczoteczki z twardym włosiem.

Coś na spuchnięte dziąsło, czyli co?

Przy bólu i opuchliźnie warto znać coś na spuchnięte dziąsło, aby pomóc sobie w oczekiwaniu na wizytę u stomatologa. Zadbać należy przede wszystkim o codzienną higienę jamy ustnej, regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów. Dieta powinna być dobrze zbilansowana, bogata w składniki odżywcze, szczególnie witaminę C, wapń i witaminy z grupy B. Istotne jest dobre nawodnienie organizmu, czyli wypijanie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Przy problemach z opuchniętymi dziąsłami pomaga nacieranie ich olejkiem goździkowym, sokiem cebulowym, ekstraktem waniliowym, sokiem limonkowym lub cytrynowym. Można również robić okłady z kostek lodu.

Pasta na zapalenie dziąseł i płukanki

W przypadku bolących i spuchniętych dziąseł z pomocą przychodzą rozmaite zioła, można robić z nich płukanki lub sięgać po gotowe preparaty. Wspaniale sprawdza się szałwia i rumianek ze względu na działanie antyseptyczne, przeciwzapalne ściągające. W przypadku płukanek istotne jest to, aby płukać nimi usta kilka razy dziennie. Na opuchnięte dziąsła pomaga także aloes, działa bakteriobójczo, łagodząco i przeciwbólowo, to samo można powiedzieć o olejku goździkowym.

Kolejną propozycją będzie płukanka z wody utlenionej – na trzy łyżki nadtlenku wodoru przypadają 3 łyżki przegotowanej wody. W sprzedaży znajdują się także specjalne pasty do zębów, które przeciwdziałają obrzękom, krwawieniom, dolegliwościom bólowym. W składzie znajdują się substancje o działaniu ściągającym i obkurczającym naczynia, przeciwdziałają zaczerwienieniu i obrzękowi. Dobrym pomysłem będzie również stosowanie codziennie nici dentystycznych, to samo dotyczy irygatora.