czy-prochnica-jest-choroba-zakazna
Kategorie:

Czy próchnica jest choroba zakaźną?

Nauka utrzymywania higieny jamy ustnej i uzębienia jest bardzo ważną umiejętnością, której uczymy się już od pierwszych lat życia. Mycie zębów jest ważną częścią planu dnia dzieci w przedszkolu. Niestety często się zdarza, iż z biegiem czasu coraz mniej przykładamy się do szczotkowania zębów, co może być przyczyną poważnych problemów lub chorób. Jedną z nich jest właśnie próchnica. Dowiedz się, czy próchnica jest chorobą zakaźną.

Próchnica – opis choroby

Próchnica jest najczęściej występującą chorobą zębów zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Rozwija się przez działanie bakterii Streptococcus mutans, Streptococcus sobrinus i Lactobacillus acidophilus. Atakują nie tylko zęby, lecz także jamę ustną. Bakterie te wytwarzają szkodliwe dla środowiska jamy ustnej kwasy oraz biorą udział w tworzeniu płytki nazębnej.

Rozwój choroby polega na demineralizacji tkanek zębowych. Początkowo uszkadzane są tkanki twarde, szkliwo i zębina. Niestety zaatakowane szkliwo nie ma zdolności do regeneracji. Następnie niszczona jest struktura zęba poprzez zakażenie miazgi. Na tym etapie, rozwój choroby można próbować powstrzymać już tylko z pomocą stomatologa. Leczenie pozwoli powstrzymać rozwój próchnicy i pomoże uchronić ząb przed wyrwaniem.

Na pytanie, czy próchnica jest chorobą zakaźną, możemy odpowiedzieć z pewnością twierdząco. Potwierdzeniem niech będzie fakt, iż próchnica przyczynia się do problemów nie tylko z zębami. Może być przyczyną innych groźnych chorób. Zakażona przez bakterie krew może spowodować zapalenie mięśnia sercowego, uszkodzić trzustkę lub nerki, a także przyczynić się do rozwoju miażdżycy i alergii.

Choroby zakaźne – czym one są?

Choroby zakaźne to choroby ludzi i zwierząt, wywoływane przez bakterie, wirusy, grzyby i toksyny przez nie wytwarzane. Cechą charakterystyczną tych chorób jest niebezpieczeństwo przenoszenia się wirusów lub bakterii z jednego osobnika na drugiego, wywołując u obu podobne lub te same objawy. Proces zarażenia i przebieg choroby zależy między innymi od odporności osobnika oraz stopnia zaraźliwości zarazka. Bakterie i wirusy przenoszone są najczęściej poprzez kontakt bezpośredni.

Mogą rozprzestrzeniać się także drogą pośrednią, czyli drogą kropelkową lub pokarmową. Nośnikami zakażeń są także bardzo często owady. W zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych bardzo ważne jest przestrzeganie higieny osobistej oraz przygotowywania żywności.

Próchnica zęba – niebezpieczeństwo choroby

Bardzo często zdarza się, iż próchnica u dzieci przyczynia się do powstania wad zgryzu oraz opóźnienia pojawienia się zębów stałych. Do rozwoju próchnicy potrzebne są takie czynniki jak: bakterie pałeczek kwasu mlekowego, paciorkowce, odpowiednia ilość cukrów oraz czas.

Wiele chorób ogólnoustrojowych ma niestety swój początek w próchnicy i zakażeniu jamy ustnej. Nieleczone zakażenie zębów może powodować zaburzenia ich wyrzynania i rozwoju. Przyczynia się także do wad zgryzu, zapalenia migdałków i jam nosowych czy zatok.

Odpowiedzią na pytanie, czy próchnica jest chorobą zakaźną, która powoduje schorzenia w wielu innych narządach, niech będzie fakt jej wpływu na rozwój nadciśnienia, cukrzycy, chorób serca, zapalenia nerek i opon mózgowych oraz problemów z kręgosłupem i układem ruchu.