czy-zeby-madrosci-trzeba-usuwac
Kategorie:

Czy zęby mądrości trzeba usuwać?

Piękne, zdrowe zęby to duma ich właścicieli. Jeśli należysz do osób, które starannie dbają o swój uśmiech, na pewno zależy Ci na tym, aby dobierać odpowiednie preparaty do higieny jamy ustnej. Jeśli właśnie odczuwasz ból związany z wyrzynaniem się ósemek, podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić. Powiemy też o tym, czy zęby mądrości trzeba usuwać

Zęby mądrości – czym są?

Ósemki, które rosną na krańcowych częścią każdego łuku są zębami mądrości. Często pojawiają się już w dorosłym wieku, a ich obecność bywa uciążliwa dla niejednej osoby. Jeśli czujesz ból obok siódemek, spodziewaj się tego, że właśnie zęby mądrości dają o sobie znać. Może zdarzyć się, że nie nacieszysz się nimi zbyt długo, bo konieczne będzie ich usunięcie.

Zęby mądrości mają taką cechę, że dość często psują się, a lekarze zalecają wtedy ich ekstrakcję. Jeżeli więc zastanawiasz się, czy zęby mądrości trzeba usuwać, możesz poradzić się swojego stomatologa. Z pewnością będzie wiedział on, co w Twoim przypadku okaże się najlepsze.

Objawy wyrzynania ósemek

Jeśli chodzi o symptomy wyrzynania się ósemek to są one dość oczywiste. Ból oraz tkliwe dziąsła to najbardziej charakterystyczny objaw. Może być tak, że w ogóle nie spodziewasz nowego uzębienia, a ósemki Ci wyrosną robiąc niespodziankę. Jeżeli rozważasz założenie aparatu ortodontycznego może się okazać, że usunięcie ósemek będzie konieczne. Pacjenci czasami pytają, czy zęby mądrości trzeba usuwać.

Może lepiej usunąć inne zęby, które są słabsze i jest ryzyko, że z czasem również nam wypadną? Oczywiście taką ewentualność lekarz też bierze pod uwagę. Ortodonta podejdzie do Twojej sytuacji indywidualnie i dokładnie zapozna się ze stanem wszystkich Twoich zębów.

Czasami faktycznie usunięcie ósemek jest niewskazane. Nawet jeżeli zęby ustawione są zbyt ciasno, a w szczęce nie ma miejsca na pełen komplet zębów, może się okazać, że lepsze rezultaty przyniesie usunięcie innych osłabionych przez leczenie kanałowe zębów.

Ekstrakcja zębów mądrości

Niezależnie od tego, ile masz lat i kiedy zaczęły Ci wyrzynać się ósemki, być może się zastanawiasz, czy zęby mądrości trzeba usuwać. Jeżeli nie dzieje się nic niepokojącego, zazwyczaj stomatolog nie będzie rekomendował usuwania tych zębów.

Trzeba też przyznać, że zajmuje się tym chirurg stomatolog, który dysponuje odpowiednimi narzędziami, aby złagodzić ból. Pacjenci często skarżą się na to, że usuwanie ósemek zapamiętają do końca życia, ponieważ było bardzo bolesne. Zdarza się, że opuchlizna jest bardzo duża. Stosowanie jednak odpowiednich leków powinno znacznie złagodzić cierpienie.

Ekstrakcja zębów mądrości odbywa się więc wtedy, kiedy jest konieczne. Nikt nie podejmuje takiej decyzji bez uwzględnienia indywidualnych potrzeb i cech pacjenta. Trzeba powiedzieć, że dbanie o zęby wymaga zaangażowania. Regularne chodzenie do dentysty, codzienne szczotkowanie to coś, co możemy zrobić dla zdrowia swojej jamy ustnej. Nie zaniedbuj więc dobrych codziennych zwyczajów i przekonaj się, że możesz mieć piękny uśmiech.