Czyszczenie kamienia na zębach
Kategorie:

Czyszczenie kamienia na zębach

Każda dorosła osoba powinna raz na pół roku wybrać się na czyszczenie kamienia na zębach. Jest to szczególnie istotne w przypadku miłośników kawy, herbaty oraz palaczy tytoniu. U takich osób kamień odkłada się najszybciej, a także u ludzi, którzy nie dbają o higienę zębów.

Na czym polega usuwanie kamienia nazębnego?

Zabieg usuwania kamienia polega na pozbyciu się twardej i zmineralizowanej płytki nazębnej z powierzchni zębów. Warto podkreślić, że płytka nazębna jest poważnym zagrożeniem chorobotwórczym, ponieważ jest siedliskiem wielu bakterii. Stany zapalne dziąseł są najczęściej skutkiem nieusuwanego regularnie kamienia nazębnego. Niestety droga do próchnicy i parodontozy jest bardzo prosta, dlatego tak ważne jest czyszczenie kamienia na zębach. Można śmiało powiedzieć, że jest to oczywista profilaktyka, której nikt nie powinien zaniedbać.

Czy warto usuwać kamień nazębny?

Kwestie zdrowotne to jednak nie wszystko, ponieważ liczy się jeszcze estetyka, gdyż zęby to wizytówka człowieka. Poza tym, że kamień na zębach prezentuje się nieładnie to dodatkowo może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust. Specjaliści zgodnie twierdzą, że przynajmniej raz na 12 miesięcy należy pozbyć się kamienia. Trzeba jednak podejść indywidualnie do tego tematu, wtedy profilaktyka będzie bardziej skuteczna. U pacjentów, którzy dbają perfekcyjnie o higienę prawdopodobnie wystarczy raz w roku usunąć kamień z zębów, podobnie jak u osób, które nie mają tendencji do jego odkładania się. Najlepiej raz na kilka miesięcy odwiedzić dentystę, który określi właściwy moment do przeprowadzenia pełnej higienizacji.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego u dentysty?

Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest usuwanie kamienia nazębnego ultradźwiękami. Zabieg ten jest określany jako skaling i wykonuje się go przy użyciu skalera ultradźwiękowego. Kamień po prostu się kruszy i odpryskuje od powierzchni zęba. Proces ten może być dla niektórych nieprzyjemny, ale z pewnością nie jest bolesny. W zależności od stanu zębów może się różnić czas trwania skalingu. U jednego pacjenta może to być pół godziny, a u innego nawet godzina. Logiczne jest, że im więcej kamienia, tym więcej potrzeba czasu na jego usunięcie. Warto wspomnieć, że skaler może pracować poddziąsłowo oraz naddziąsłowo. Czyszczenie kieszonek przydziąsłowych wykonuje się, jeśli kamień odłożył się pod dziąsłami.

Najbardziej problematyczna jest zaawansowana parodontoza, ponieważ wtedy trzeba naciąć dziąsła, żeby dostać się do głębszych warstw. W takich sytuacjach podawane jest znieczulenie miejscowe, dlatego nie ma się o co martwić. Z reguły po usunięciu kamienia wykonuje się piaskowanie, polerowanie zębów oraz fluoryzację. Kamień nazębny można usunąć również innymi metodami, ale w artykule przedstawiliśmy tylko te najpopularniejsze. Dawniej mechanicznie usuwano kamień przy pomocy dłuta oraz innych narzędzi dentystycznych. Przez godzinę albo i dłużej po zabiegu nie powinno się nic jeść. Przez pierwsze kilka dni należy stosować białą dietę i pić dużo wody. Cena usunięcia kamienia nazębnego oscyluje w granicach 150-200 zł. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu masz już wiedzę, jak wygląda czyszczenie kamienia na zębach.