Dewitalizacja zęba to inaczej jego zatrucie. Jest jedną z metod leczenia, która przynosi ulgę w uciążliwym bólu podczas zapalenia miazgi. Najczęściej stosuje się je właśnie przed leczeniem kanałowym. Dzięki zatruciu zęba można tymczasowo odsunąć w czasie właściwe leczenie. O tym, czym jest dewitalizacja zęba mlecznego przeczytasz poniżej.
Czym jest dewitalizacja zęba?
Dewitalizacja to jedna z najstarszych metod leczenia endodontycznego. Przeprowadza się go w gabinecie stomatologicznym. Polega na nałożeniu na ząb środka znieczulającego na rozwijający się w miazdze stan zapalny. Gdy lekarstwo wniknie w ząb, staje się on całkowicie martwy i właściwe leczenie można już przeprowadzać bez znieczulenia miejscowego.
To skuteczna metoda pozbycia się bólu, zwłaszcza u pacjentów z zaawansowanym stanem zapalnym. Nie jest jednak wolna od wad. Substancja stosowana w dewitalizacji może powodować obumarcie sąsiednich tkanek. Zaś sam środek znieczulający jest mutagenny, a więc w skrajnych wypadkach może prowadzić do powstawania komórek rakowych.
Czy zatrucie mleczaka boli?
Niestety, dewitalizacja zęba mlecznego, może być dla dziecka bolesna. Aby zatruć ząb, stomatolog musi go rozwiercić i oczyścić. Ponadto dziecko przychodzi do gabinetu z już bolącym zębem, więc jest wystraszone i rozdrażnione jeszcze przed rozpoczęciem medycznej procedury.
Warto zgłosić się do gabinetu, w którym dziecko było już wcześniej i zna stomatologa, z którym będzie pracować. W wielu klinikach stomatologicznych są specjalne stanowiska dla dzieci i stomatolodzy, którzy specjalizują się w pomaganiu małym pacjentom. Możliwe jest również zastosowanie metod znieczulenia, chociażby sedacji wziewnej, która ułatwi przeprowadzenie dewitalizacji.
Po samym zatruciu ból będzie mijać, ale stopniowo. Można założyć, że po około 10 dniach ząb będzie całkowicie zatruty, a więc ból zupełnie ustąpi.
Przebieg zabiegu dewitalizacji miazgi zęba mlecznego
Dewitalizacja zęba mlecznego wykonywana jest w gabinetach stomatologicznych dosyć często. Rozpoczyna się od znieczulenia pacjenta. Znieczulenie można wykonać tradycyjnie nasiąkowo, jak u dorosłych, lub przy pomocy syropu albo gazu rozweselającego.
Następnie stomatolog musi otworzyć ząb oczyścić go i wprowadzić środek do dewitalizacji. Ma on postać pasty, która przez okres około 10 do maksymalnie 14 dni umartwia ząb. W tym czasie i po ustąpieniu znieczulenia miejscowego ząb może boleć, ale z każdym dniem ból powinien być mniejszy.
Po około dwóch tygodniach następuje drugi etap leczenia zęba. Zostaje z niego usunięta cała miazga, która objęta była próchnicą. Potem stomatolog oczyszcza ząb przy pomocy płynu bakteriobójczego i wypełnia kanały. Ostatnim etapem pracy jest wstawienie plomby.
Dla dzieci ból zębów może być bardzo dokuczliwy i pozostawić traumę na resztę życia. Warto zadbać o to, by wizyty u stomatologa były regularne, wtedy będzie można uratować ząb znacznie wcześniej niż pojawią się na nim głębokie zmiany próchnicze.
Często dzieci niechętnie myją zęby i robią to dość niedokładnie. Ważne jest, by mimo niepowodzeń, dorośli codziennie zachęcali je do higieny jamy ustnej, najlepiej własnym przykładem. Prawidłowe mycie zębów i zdrowa dieta mogą sprawić, że bolesne problemy stomatologiczne ominą dziecko.