Płytka przedsionkowa - jaki rozmiar
Kategorie:

Płytka przedsionkowa – jaki rozmiar?

Jednym z problemów, z którym wiele osób musi się mierzyć każdego dnia, jest wada zgryzu. Nieprawidłowo ułożone w jamie ustnej zęby są nie tylko mało estetyczne, lecz przede wszystkim mogą być źródłem naprawdę wielu problemów z zębami, włącznie z próchnicą. Z racji tego, że wada zgryzu pojawia się już u naprawdę małych dzieci, warto na tym etapie zacząć z nią walczyć. Pomocna w tym zadaniu będzie specjalna płytka. Płytka przedsionkowa jaki rozmiar i rodzaj wybrać?

Czym jest płytka przedsionkowa i jak ją stosować?

Zanim jednak odpowie się na pytanie, płytka przedsionkowa jaki rozmiar wybrać, najpierw trzeba zadać sobie zupełnie podstawowe w tym zakresie zapytanie, czyli czym taka płytka w ogóle jest.
Jak każdy doskonale wie, wada zgryzu pojawia się u dziecka już na wczesnym etapie jego życia. Często nie jest to spowodowane genetyką, lecz jest w tym nieco winy rodziców, którzy dają dziecku nieprawidłowego rodzaju smoczek, potęgując kłopot ze zgryzem. Żeby przeciwdziałać takim wydarzeniom, powstał bardzo sprytny wynalazek, czyli płytka przedsionkowa. Jest to po prostu aparat ortodontyczny, który jest w stanie oddziaływać nie tylko na zęby mleczne, lecz również i na stałe.
Jak działa taka płytka? Po umieszczeniu jej w jamie ustnej dziecka przede wszystkim koryguje wadę zgryzu, która powstała w wyniku nawyków dziecka np. wysuwania języka do przodu. Celem jest w tym wypadku wymuszenie prawidłowego ułożenia języka oraz zębów. Jest w stanie pobudzić do pracy mięśnie twarzy i ust. Co bardzo ważne, powoduje również nauczenie dziecka oddychania przez nos.

Płytka przedsionkowa – rodzaje

Jak więc widać tego typu dodatek do codziennej opieki nad dzieckiem jest naprawdę bardzo interesujący. Jeśli jednak chce się dzięki niemu odnieść naprawdę ciekawe rezultaty, koniecznie trzeba wiedzieć, jaki dokładnie rodzaj takiego aparatu kupić.
Na rynku znaleźć można wiele ciekawych rozwiązań, lecz zdecydowanie najlepiej zastanowić się nad zakupem jednego z trzech najpopularniejszych modeli. Przede wszystkim wymienić tu trzeba model, który wyposażony jest w specjalną kuleczkę podniebną. Celem tej kuleczki jest kierowanie języka malucha do góry w kierunku podniebienia. Pozwala ona w bardzo dobry sposób nauczyć dziecko poprawnego układania języka.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem jest płytka przedsionkowa wyposażona w zaporę językową. Zapora ta powoduje, że dziecko nie ma dostępu językiem do zębów. Dzięki temu udaje się zapobiec powstaniu wady zgryzu otwartego i wychyleniu się zębów do przodu.
Na koniec warto się jeszcze zainteresować modelem ze sztywnym profilem nadgryzowym. Tego typu rozwiązanie pozwala na prawidłowe ułożenie szczeki dziecka, co umożliwia mu łatwe nauczenie się m.in. oddychania przez nos.

Płytka przedsionkowa – rozmiar

Płytka przedsionkowa jaki rozmiar wybrać? Jest to ostatnie bardzo ważne pytanie, na które koniecznie trzeba sobie odpowiedzieć, kupując taki dodatek dla dziecka. Rozmiar pytki jest bardzo ważny, ponieważ dostosowany jest do rozwoju dziecka. Poszczególne modele powinno się dobierać po prostu do wieku dziecka. Na opakowaniu zawarte będą wszystkie szczegółowe informacje, dla jakiego malucha dany model jest przeznaczony.