Szyjki zębowe odsłonięte - jak leczyć
Kategorie:

Szyjki zębowe odsłonięte – jak leczyć?

Częstotliwość odsłoniętych szyjek zębów i związany z nimi ból jest bardzo trudny do oszacowania, ponieważ naukowcy dochodzą do bardzo różnych wniosków w zależności od badania. Większość badań pokazuje, że stosunek ten wynosi prawdopodobnie od 20% do 40%, ale w rzeczywistości ten stosunek może być wyższy lub niższy. Szyjki zębowe odsłonięte jak leczyć?

Szyjki zębowe odsłonięte jak leczyć?

Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów w wyniku odsłoniętych szyjek zębowych, odczuwają nagłe, ostre bóle w zaatakowanym zębie, których nie można wytłumaczyć innym problemem stomatologicznym. Diagnoza powinna ustalić, którego zęba dotyczy problem.

Wielu pacjentów zastanawia się: szyjki zębowe odsłonięte jak leczyć? Odsłonięte szyjki zębów można usunąć dwoma różnymi metodami. Prosta metoda polega na zamknięciu wrażliwych na ból „luk” plombą z tworzywa sztucznego. Drugą metodą jest natomiast chirurgiczna korekcja dziąseł (pokrycie recesji), która polega na odbudowie dziąseł.

Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy

W części koronowej zęba zębina pokryta jest szkliwem, natomiast w części korzeniowej zęba wystarczającą ochronę zapewnia tzw. cement korzeniowy. Idealnie jest, kiedy szkliwo styka się z cementem. Jednak zdarzają się rzadkie przypadki, w których dwie górne warstwy nie stykają się, pozostawiając odsłoniętą zębinę.

Przyczyną odsłoniętych szyjek zębów może być cofanie się dziąseł. Zjawisko to nazywane jest recesją dziąseł. Z powodu braku regularnego szczotkowania zębów na zębach tworzy się błona warstwa szkodliwych bakterii i osadów, czyli płytka nazębna. Trwała płytka nazębna prowadzi do powstawania kamienia nazębnego, który może być jedną z przyczyn recesji dziąseł.

Niemniej jednak może się również zdarzyć, że mimo starannej higieny jamy ustnej, ktoś cierpi z powodu recesji dziąseł. Tymi innymi przyczynami mogą być: zapalenie dziąseł, czynniki dziedziczne, nieprawidłowa pozycja zębów, wady zgryzu, piercing na ustach lub języku.

Recesja dziąseł może również wystąpić w wyniku zewnętrznych czynników fizycznych – zazwyczaj zbyt mocnego szczotkowania lub używania zbyt twardej szczoteczki do zębów.

Jedną z przyczyn recesji dziąseł jest bruksizm (zgrzytanie zębami).

Recesja dziąseł często wynika z niewłaściwego szczotkowania zębów i złej higieny jamy ustnej, ale to nie jedyne czynniki, które mogą prowadzić do odsłonięcia szyjek zębów.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Szyjki zębowe odsłonięte jak leczyć? To pytanie zadaje wielu pacjentów. Pierwsza metoda to wypełnienie szyjki zębowej. Małe bruzdy i bruzdy na odsłoniętych szyjkach zębów można wypełnić specjalnymi materiałami. Jednak ta prosta metoda często nie trwa długo ze względu na trudną adhezję w okolicy szyjki zęba – zwłaszcza że ​​występują tam szczególnie duże naprężenia mechaniczne. Jednak obecnie dostępne są nowoczesne, wysokiej jakości materiały z tworzywa sztucznego o wyrafinowanych mechanizmach adhezji, które są trwalsze niż wcześniejsze wypełniacze takich jak amalgamat. Obecnie wypełnienia na odsłoniętych szyjkach zębowych można pozostawić na kilka lat. Jednak zazwyczaj nie spełniają one dzisiejszych wymagań estetycznych i funkcjonalnych, ponieważ nie można zapewnić w dłuższej perspektywie, że wypełnienie szyjki zębowej zachowa dokładnie taki sam kolor jak naturalny ząb pacjenta. Poważną wadą tej metody leczenia jest zwiększona wrażliwość na temperaturę.

Rozwiązanie długoterminowe to pokrycie chirurgiczne recesji odsłoniętych szyjek zębów.
Odsłonięte szyjki zębowe i wrażliwe zęby można skorygować delikatnymi zabiegami chirurgicznymi. W zależności od stopnia zaawansowania w chirurgii estetyczno-plastycznej periodontologii stosuje się techniki mało inwazyjne, mikrochirurgiczne lub bardziej kompleksowe. Typowe procedury leczenia odsłoniętych szyjek zębów to przemieszczenie dziąseł i wszczepienie przeszczepów endogennych lub sztucznych.

Odsłonięte szyjki zębowe a aparat ortodontyczny

Aparaty ortodontyczne mogą powodować zmiany w korzeniu zęba. To z pewnością może prowadzić do problemów ze szczęką w wieku dorosłym.
Odsłonięte szyjki zębów są często długotrwałym skutkiem stosowania aparatów ortodontycznych.