Kiretaż dziąseł
Kategorie:

Kiretaż dziąseł

Kiretaż dziąseł to zabieg, który wykonywany jest w wielu gabinetach dentystycznych. Jest on bowiem wykorzystywany w celu oczyszczania kieszonek dziąsłowych powiększonych z powodu paradontozy.

Czym jest kiretaż?

Kiretaż dziąseł to zabieg, który jest wykonywanych u pacjentów borykających się z z chorobami przyzębia. Jego przeprowadzanie ma na celu usuwanie nagromadzonego kamienia nazębnego oraz ziarniny. Nie można zapominać o tym, że tego rodzaju niekorzystne zmiany mogą prowadzić nie tylko do dyskomfortu pacjentów, ale również do rozwoju stanów zapalnych. Prawidłowo wykonany kiretaż wpływa na szybsze gojenie się ran oraz redukcję nadwrażliwości i ruchliwości zębów. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i może mieć charakter otwarty lub zamknięty. Kiretaż dziąseł otwarty wymaga wykonywania nacięć oraz zakładania szwów. Zabieg tego rodzaju stosowany jest w przypadku zaawansowanych zmian oraz głębokich kieszonek dziąsłowych. Mniej inwazyjny jest kiretaż zamknięty.

Kiedy wykonuje się zabieg kiretażu?

Warto pamiętać o tym, ze zmiany zapalne przyzębia są konsekwencją zalegającej płytki bakteryjnej. Jej skuteczne usuniecie stanowi zatem punkt wyjścia do dalszego leczenia niekorzystnych zmian w jamie ustnej pacjenta. Co ważne, możliwość zastosowania standardowo stosowanych metod służących usuwaniu płytki nazębnej, w tym skalingu czy piaskowania jest w tym wypadku bardzo ograniczona. Niekorzystne zmiany dotyczą bowiem obszaru poddziąsłowego, dlatego w celu poprawy stanu uzębienia pacjentów wykonuje się zabiegi kiretażu.

Możliwe objawy po zabiegu

Zabieg kiretażu zawsze wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Dotyczy to zarówno procedury zamkniętej, jak i otwartej. Należy jednak pamiętać, że ewentualne dolegliwości bólowe mogą pojawiać się po ustąpieniu znieczulenia. Są one zwykle odczuwane przez kilka dni po zabiegu, a ich pojawienie się może powodować dyskomfort pacjentów. Wśród nieprzyjemnych następstw związanych z przeprowadzonym zabiegiem dochodzić może do pojawiania się obrzęków oraz przebarwień warg i policzków. Poza tym, możliwa jest utrata czucia w dziąśle objętym zabiegiem, która ustępuje wraz z upływem czasu. W ślinie znajdywać się mogą niewielkie ilości krwi. Tego typu objawy mają związek z nacięciem dziąseł oraz koniecznością chirurgicznego oczyszczania i wygładzania powierzchni korzeni zębowych.

Należy również pamiętać o tym, że przez kilka dni w okresie pozabiegowym może utrzymywać się nadwrażliwość zębów na ciepłe oraz zimne napoje lub pokarmy. Poza tym, może w niektórych przypadkach pojawiać się również zwiększona ruchomość zębów. W celu ograniczania niekorzystnych zmian należy przestrzegać zaleceń wydawanych przez dentystę. Wskazówki te dotyczą przyjmowania leków przeciwbólowych, unikania gwałtownych zmian pozycji głowy, w tym jej pochylania oraz stosowania zimnych okładów. Poza tym, w okresie pozabiegowym należy stosować dietę półpłynną, dbać o higienę jamy ustnej oraz zaprzestać palenia papierosów i spożywania alkoholu, który może zaburzać prawidłowe ukrwienie okolicy objętej zabiegiem.