Domowe sposoby na przebarwienia na zębach
Kategorie:

Domowe sposoby na przebarwienia na zębach

Przebarwienia na zębach nie wyglądają estetycznie oraz są przyczyną wielu kompleksów. Na szczęście istnieją domowe sposoby na przebarwienia na zębach, które zdecydowanie poprawiają ich wygląd i wpływają na lepsze samopoczucie pacjentów borykających się z tym problemem.

Przyczyny powstawania przebarwień

Przebarwienia na zębach mogą się pojawiać na skutek oddziaływania zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Mogą się one pojawiać u osób spożywających duże ilości napojów i pokarmów zawierających substancje barwiące, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, curry czy owoce jagodowe. Poza tym, przebarwienia na zębach mogą być wynikiem zaniedbań higienicznych czy obecnością chorób, takich jak nadczynność czy niedoczynność tarczycy. Nie bez znaczenia dla wyglądu zębów jest również prowadzone leczenie, które obejmuje podawanie antybiotyków czy preparatów regulujących prawidłowe ciśnienie krwi. Zmiany zabarwienia zębów mogą mieć również związek z rozwojem próchnicy czy paleniem tytoniu.

Domowe sposoby na pozbycie się przebarwień

Domowe sposoby na przebarwienia na zębach mogą obejmować używanie pasków wybielających. Tego typu produkty dostosowują się do kształtu uzębienia pacjentów oraz działają bardzo skuteczne. Należy jednak używać jedynie atestowane wyroby, które dają gwarancję bezpieczeństwa. Poza tym, domowe sposoby na przebarwienia na zębach mogą polegać na stosowaniu wybielających past i płukanek do zębów. Tego typu produkty zawierają w swoim składzie niewielkie ilości nadtlenku karbamidu lub nadlenku wodoru, które mogą skutecznie rozjaśnić odcień zębów.

Muszą być one jednak stosowane z rozwagą, ponieważ wykazują działanie ścierne i mogą wpływać na erozję szkliwa. Godnym polecenia produktem stosowanym w celu poprawy wyglądu zębów jest szczoteczka soniczna, za pomocą której można usuwać niewielkie przebarwienia. Wybrane produkty wyposażone są w specjalne programy wybielające zęby. W szerokiej ofercie sprzedaży aptecznej i drogeryjnej dostępne są również pasty zawierające w swoim składzie węgiel aktywny. Tego typu produkty wykazują działanie ścierające i mogą usunąć niewielkie przebarwienia.

Warto również wspomnieć o tym, że osoby podatne na powstawanie przebarwień zębów powinny unikać spożywania pokarmów i napojów bogatych w substancje barwiące, takich jak: kawa, herbata, czerwone wino, curry, buraki, sosy do makaronu czy owoce jagodowe. Poza tym, na zmianę zabarwienia zębów wpływać może również spożywanie kwasów zawartych w owocach i warzywach. Niekorzystny wpływ na stan i wygląd zębów ma również przyjmowanie dużych ilości cukru i palenie tytoniu.

Higiena a przebarwienia zębów

Zmiana zabarwienia zębów może być wynikiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Zaniedbania te mogą bowiem prowadzić do gromadzenia się płytki nazębnej oraz rozwoju zmian próchnicowych. Konieczne jest zatem regularne szczotkowanie zębów za pomocą dobrej jakości szczoteczki do zębów oraz używanie nici i płynów dentystycznych, które w znacznym stopniu ograniczają ryzyko rozwoju patogenów chorobotwórczych w jamie ustnej. Profilaktyka zdrowia zębów powinna również obejmować regularne wizyty stomatologiczne.