Dłutowanie zęba - ósemki
Kategorie:

Dłutowanie zęba – ósemki

Już samo wyrzynanie się zębów mądrości może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Nierzadko dochodzi do ich częściowego lub nawet całkowitego zatrzymania. Staje się to problematyczne i wymaga interwencji stomatologa. Na pomoc przychodzi dłutowanie zęba ósemki. Trzeba naciąć dziąsło, aby dostać się do kości, w której znajduje się ząb. Przy pomocy specjalnego wiertła wyciąga się go, potem pozostaje już tylko zeszycie powstałej rany. Wszystko to brzmi dość strasznie, ale nie ma się czego obawiać. Doświadczony profesjonalista przeprowadzi zabieg sprawnie i z zachowaniem najwyższej staranności.

Co to jest dłutowanie zęba ósemki i jakie są wskazania do wykonania zabiegu?

Dłutowanie zęba polega na jego chirurgicznym usunięciu. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu staje się całkowicie bezbolesny. Oczywiście istnieje możliwość usunięcia problematycznych ósemek pod narkozą, jeśli ktoś panicznie boi się wizyty u stomatologa, ma niski próg bólu, cierpi na jakieś zaburzenia psychiczne itd. Jeżeli ząb mądrości jest objęty stanem zapalnym, powoduje stłaczanie pozostałych zębów, uciska na nerw i wywołuje dolegliwości bólowe, to najlepszym rozwiązaniem będzie usunięcie go. Jest to możliwe dzięki dłutowaniu. Nie zawsze można przeprowadzić ekstrakcję w ambulatorium. Czasem konieczne staje się wykonanie zabiegu operacyjnego. Może zdarzyć się tak, że ósemka zostanie w pełni wykształcona, ale nie wyrżnie się z kości. Jest to wskazanie do dłutowania. Innym razem dojdzie do utraty korony zęba, co również wymaga usunięcia pozostałych korzeni. Ubytki próchnicowe także skłaniają do ekstrakcji zęba mądrości.

Jak przygotować się do zabiegu dłutowania zęba?

Dłutowanie zęba ósemki jest zabiegiem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Wykonuje się zdjęcia pantomograficzne, aby sprawdzić umiejscowienie ósemki i jej pozycji. Na jego podstawie stomatolog może skierować do specjalisty chirurga w celu wykonania dłutowania. Zawsze zaleca się wizytę u chirurga stomatologicznego lub chirurga żuchowo-szczękowego na konsultację. Podczas wywiadu lekarskiego pacjent zostanie zapytany o zaburzeniach krwawienia i krzepnięcia krwi, nadciśnienie, upośledzenia odporności, alergię na środki znieczulające i antybiotyki, choroby przewlekłe.

Jakie są zalecenia po usunięciu ósemki?

Po wykonaniu dłutowania zęba mogą pojawić się różne powikłania, dlatego kluczowe będzie stosowanie się ściśle do zaleceń lekarza. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Przez co najmniej dwie godziny nie należy niczego pić ani jeść po zabiegu. Zabronione jest także sięganie po papierosy i alkohol przez minimum dobę. Przez kilka dni zaleca się spożywanie miękkich pokarmów, aby żuć jak najmniej. Służy to oszczędzaniu okolicy poddanej zabiegowi. W celu zmniejszenia bólu i obrzęku pomocne będą zimne okłady. Świetnie sprawdzają się apteczne kompresy żelowe, które wkłada się w zamrażalniku. Oczywiście trzeba uważać, aby nie odmrozić sobie skóry. Nie wolno dotykać okolicy pozabiegowej, aby nie wdała się infekcja.