Fluoroza - co to
Kategorie:

Fluoroza – co to?

Fluoroza to choroba, która pojawia się w wyniku nadmiernej ilości fluoru w organizmie ludzkim. Najczęściej objawia się ona fluorozą zębów, która zalicza się do chorób pochodzenia rozwojowego. Objawia się ona białymi plamami i przebarwieniami na zębach. Fluoroza – co to?

Fluoroza – definicja

Fluoroza to schorzenie spowodowane nadmierną ilością fluoru w organizmie. Jak wiadomo, dostarcza się go wraz z pożywieniem, pastą do zębów czy też wodą. Fluoroza najczęściej objawia się na zębach. W przypadku dzieci uznaje się, że choroba ta związana jest z rozwojem, ponieważ fluor atakuje zalążki zębów stałych. Osoby dorosłe przyjmujące za dużo fluoru skarżą się na różne objawy. Fluoroza – co to? Choroba ta dotyka kości oraz stawy. Nieleczona można uszkadzać układ nerwowy oraz narządy w ciele człowieka. Współczesna medycyna rozróżnia kilka rodzajów fluorozy. Klasyfikuje się ją, biorąc pod uwagę stan szkliwa zębów najbardziej zaatakowanych chorobą. Pierwszy etap to tzw. stan zerowy. W tym przypadku zęby są lśniące, gładkie i śliskie. Następny etap fluoroza wątpliwa, która objawia się białymi plamkami na zębach. Bardzo łagodna fluoroza to bardziej poważny stan chorobowy, który klasyfikuje się według zasady, która mówi, że należy stwierdzić ją, gdy białe plamy mają wielkość około 25% zęba. Łagodna fluoroza występuje, wtedy gdy zmiany widoczne są gołym okiem na powierzchni zęba. Umiarkowana fluoroza występuje, wtedy gdy na powierzchni zębów pojawiają się uszkodzenia oraz brązowe plamy. Ciężka fluoroza natomiast to stan, w którym zmiany obejmują już całą powierzchnię zęba.

Fluoroza – objawy

Fluoroza to choroba, która najczęściej objawia się plamami na zębach. Nadmiar fluoru może prowadzić do demineralizacji szkliwa. Jest to proces bardzo niebezpieczny, ponieważ zajmuje on zęby stałe narażone na większą ekspozycję na ten pierwiastek. Przeszkadza to w kształtowaniu się zębów. W przypadku dzieci choroba ta objawia się plamami, pasami oraz przebarwieniami na szkliwie zębów. Ponadto uszkadza się również szkliwo, które staje się chropowate i matowe. Zęby są przez uszkodzone i osłabione co może prowadzić do kruszenia się oraz zmiany kształtu. Kruszenie się natomiast może być powodem zwiększonej podatności na próchnicę. Zaawansowana fluoroza – co to? Jest to bardzo niebezpieczny stan chorobowy, w którym dochodzi do bólu mięśni, stawów, deformacji kości, czy też zaburzeń gospodarki elektrolitowej.

Fluoroza – leczenie

Leczenie tej niebezpiecznej choroby wymaga opieki stomatologicznej. Najczęściej sprowadza się do wykonania uzupełnień w miejscach ubytków. W niektórych przypadkach należy również zetrzeć zaatakowane szkliwo lub wybielić zęby, po to, by założyć licówki. Koniecznie trzeba zrezygnować z pasty do zębów oraz innych produktów do pielęgnacji, które zawierają fluor. Ważne jest to, aby dbać o higienę jamy ustnej, stosując różnego rodzaju akcesoria i preparaty. Zaleca się więc szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznej. Warto zaznaczyć, że chorobę tę leczy się również odpowiednią dietą, czyli taką bogatą w wapń.