Lapisowanie zębów czyli tak zwana impregnacja to dość powszechnie stosowana technika leczenia zębów mlecznych. Pierwsze zęby pojawiają się już około 6 miesiąca życia i wymagają odpowiednich zabiegów higienicznych. Od zdrowia mleczaków zależy bowiem prawidłowy rozwój szczęki i żuchwy, a także prawidłowe wyrzynanie zębów stałych. Przedwczesna utrata zęba mlecznego może prowadzić do powstania wady zgryzu oraz konieczności wdrożenia leczenia ortodontycznego. Wielu rodziców zastanawia się zatem ile kosztuje lapisowanie?
Co to jest lapisowanie zębów?
W gabinetach dentystycznych dość często padają pytania dotyczące tego na czym polega i ile kosztuje lapisowanie zębów? Otóż, lapisowanie polega na wysyceniu za pomocą związków chemicznych tkanek, które zmienione są próchnicowo. W tym celu stosuje się zazwyczaj azotan srebra lub chlorek cynku. Substancje te wykazują działanie bakteriobójcze oraz wzmacniają tkanki zęba.
Lapisowanie może być wykonane już w bardzo wczesnym wieku. Zabieg jest szybki, bezpieczny oraz bezbolesny. W pierwszej kolejności konieczne jest mechaniczne usunięcie nalotów z powierzchni zębów oraz ich staranne osuszenie. Następnie należy odizolować błonę śluzową co zapobiegnie jej kontaktowi ze środkiem impregnującym. W dalszej kolejności w powierzchnię zębów wcierana jest substancja czynna oraz jej aktywator, czyli tak zwany strącalnik.
Po zakończeniu zabiegu należy unikać spożywania napojów i posiłków przez około dwie godziny. Cykl lapisowania obejmuje zwykle trzy wizyty w odstępach tygodniowych i może zostać powtórzony po trzech, a następnie sześciu miesiącach od pierwszej impregnacji. Wśród zalet lapisowania wymienia się krótki czas trwania zabiegu oraz skuteczne przeciwdziałanie dalszemu rozwojowi próchnicy.
Wadą jest fakt, że azotan srebra powoduje nieestetyczne przebarwienie miejsc objętych próchnicą na kolor ciemnobrunatny. Na rynku dostępne są również preparaty do bezbarwnego lapisowania lecz ich skuteczność w hamowaniu próchnicy jest nieco niższa. Należy również pamiętać o tym, że samo lapisowanie nie leczy próchnicy lecz spowalnia rozwój ubytków próchnicowych.
Lapisowanie zębów – wskazania do zabiegu
Wielu rodziców zastanawia się nad tym jakie są wskazania do zabiegu oraz ile kosztuje lapisowanie? Wśród wskazań do przeprowadzenia lapisowania wymienia się bardzo rozległe ubytki próchnicowe, w przypadku których nie ma możliwości zastosowania typowego wypełnienia.
Mogą one powstawać w przebiegu tak zwanej próchnicy butelkowej, która cechuje się dość gwałtownym przebiegiem. W jej wyniku dochodzi do zniszczenia koron zębów, a szczególnie narażone są w tym przypadku siekacze.
Ponadto, zabieg lapisowania może być przeprowadzany u dzieci, które są niecierpliwe oraz nieskore do współpracy. Wówczas lapisowanie stanowi rodzaj doraźnego zabezpieczenia zębów przed dalszym rozwojem próchnicy do czasu zastosowania ostatecznego leczenia.
Cena lapisowania
Ile kosztuje lapisowanie? Cena pojedynczego lapisowania zębów wynosi około stu złotych. Zabieg jest procedurą, która może zostać wykonana w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.