jak-dbac-o-aparat-ortodontyczny
Kategorie:

Jak dbać o aparat ortodontyczny?

Wady zgryzu to problem, z którym boryka się wielu pacjentów. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u stomatologa, który w porę skieruje na leczenie ortodontyczne, bardzo często wiążące się z noszeniem aparatu na zęby. W czasie, gdy urządzenie będzie korygowało wadę zgryzu, musimy wiedzieć jak dbać o aparat ortodontyczny.

Co to jest aparat ortodontyczny?

Przed założeniem aparatu warto wiedzieć czym jest to urządzenie i w jaki sposób wygląda jego oddziaływanie na nasze zęby. Definicja aparatu ortodontycznego mówi, że jest to specjalistyczne urządzenie medyczne, które stosuje się podczas leczenia wad zgryzu oraz kiedy niezbędne jest wyprostowanie zębów stałych.

Aby wiedzieć, jak dbać o aparat ortodontyczny warto znać mechanizmy, na podstawie których urządzenie działa. Aparat pracuje zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona, wywierając siłowy wpływ na zęby, aby możliwe było ich prawidłowe ułożenie.

Stosowane podczas leczenia ortodontycznego aparaty występują w postaci stałej, instalowanej na okres kilku miesięcy do nawet kilku lat, lub ruchomej, którą pacjent może samodzielnie zdejmować.

Działanie aparatu na zęby

Działanie aparatu nazębnego to wywieranie nacisku na określone partie zębów, w celu przemieszczenia ich w szczęce. Gdy po jakimś czasie dochodzi do przesuwania się zęba, tkanka kostna w nowym miejscu znika, natomiast w pierwotnym dochodzi do procesu jej nawarstwiania. A ponieważ zanik tkanki kostnej następuje szybciej niż jej odbudowa, konieczne jest długotrwałe noszenie aparatu ortodontycznego.

Pamiętajmy także, że całe leczenie aparatem musi odbywać się pod kontrolą specjalisty, dlatego trzeba ściśle przestrzegać wyznaczonych terminów wizyt.

Praca aparatu nie przynosi natychmiastowych efektów, przeciwnie, jest to proces, który trwa długotrwale. Aparaty ortodontyczne instaluje się zwykle na okres minimum jednego roku, choć złożone przypadki wymagają nawet korekty trwającej powyżej dwóch lat.

Czyszczenie aparatu ortodontycznego

Podczas leczenia zębów przy użyciu aparatu, należy wiedzieć jak dbać o aparat ortodontyczny. Dzięki prawidłowemu czyszczeniu aparatu nie tylko sprawimy, że nie ulegnie on uszkodzeniu, ale także podwyższamy własny komfort użytkowania urządzenia.

Podstawą czyszczenia aparatu jest odpowiednia higiena zębów i przestrzeni międzyzębowych, ponieważ gromadzące się na nich bakterie w trudno dostępnym miejscach pod aparatem szybko stworzą warstwę kamienia nazębnego.

Jak dbać o aparat ortodontyczny krok po kroku? Najpierw usuńmy z aparatu wszystkie ruchome i gumowe elementy. Następnie zajmijmy się dokładnym szczotkowanie aparatu ortodontycznego. Skrupulatnie, nie szczędząc czasu czyśćmy poszczególne druty, klamry i zamki w naszym urządzeniu.

Kolejnym krokiem jest dokładne wyczyszczenie zębów szczoteczką i nitką oraz płukanie płynem do pielęgnacji jamy ustnej. Warto pamiętać, iż zarówno aparat, jak i powierzchnię zębów należy myć szczoteczką pod kątem 45 stopni. Taki kąt nachylenia sprzyja perfekcyjnemu wydobyciu najmniejszych zanieczyszczeń.