Kategorie:

Jak myć zęby małemu dziecku?

„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda. Myję zęby, bo wiem dobrze o tym, kto ich nie myje ten ma kłopoty”.

Tekst tej popularnej piosenki dla dzieci trafia w sedno problemu. Prawidłowe mycie zębów malucha jest bowiem zdecydowanie warte zachodu. Pomożemy w ten sposób dziecku zadbać o zdrowe uzębienie i nauczymy je, jak ważny jest ten rytuał podejmowany dwa razy dziennie, zapobiegający chorobom i próchnicy. W poniższym tekście kilka istotnych porad o tym jak myć zęby małemu dziecku i odpowiedzi na pytania na co zwracać największą uwagę oraz jaką szczoteczkę wybrać.

Mycie zębów u małych dzieci

Oto dlaczego mycie zębów malucha jest tak ważne. Przede wszystkim zapobiega próchnicy! Badania naukowe wskazują, że ubytki u małych dzieci są częstsze, niż mogłoby się wydawać. Wynika z nich, że 28% dzieci do 3 roku życia ma co najmniej jeden ubytek wymagający leczenia, natomiast prawie połowa wszystkich dzieci do 5 roku życia też ma powody na pilne odwiedziny u stomatologa.

Po tym, jak dziecko zje posiłek lub wypije coś innego niż wodę, w jego ustach pozostaje niewielka ilość jedzenia. Bakterie w jamie ustnej żywią się tymi pozostałościami, tworząc kwas, który niszczy szkliwo na zębach. Fluor stosowany regularnie chroni zęby przed tego rodzaju potencjalnym uszkodzeniem. Choć dawnymi czasy zalecano unikanie fluoryzowanej pasty do zębów przed 2 rokiem życia, wytyczne te dzięki dogłębnemu przebadaniu problemu uległy zmianie.

Jaką szczoteczką i ile czasu?

Jeżeli chodzi o to jak myć zęby małemu dziecku, sprawą pierwszorzędną staje się właściwy dobór pasty i szczoteczki. Tak naprawdę można zacząć myć zęby dziecka, gdy tylko zaczną się przebijać. Wówczas celowe jest użycie szczoteczki specjalnie zaprojektowanej do zębów dla niemowląt, z użyciem niewielkiej ilości pasty. Szczoteczka dla takiego malucha powinna charakteryzować się malutką główką, która umożliwi swobodne manewrowanie w jamie ustnej. Włosie oczywiście najlepiej wybierać jak najmiększe, aby nie urazić delikatnych jeszcze ząbków i dziąseł. Unikać należy szczoteczek elektrycznych, gdyż wibrujący i hałasujący sprzęt do mycia zębów może dodatkowo zniechęcić maluszka do dbania o higienę.

Co do wyboru właściwej pasty do zębów, na rynku dostępnych jest wiele past dla małych dzieci, zawierających znikome ilości substancji chemicznych, w tym fluoru. Pamiętać należy, że wiele małych dzieci traktować może pastę jako niezbyt smaczny, ale jednak krem i po prostu zjadać ją. Co do ilości czasu poświęcanego dziennie na higienę jamy ustnej zaleca się mycie dwukrotnie, rano i przed snem. Co do długości samej operacji powinna ona trwać około 2 minut. Pozwoli to na dokładne wyszczotkowanie.

Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

Nie należy zrażać się tym, że na początku szczotkowaniu towarzyszyć mogą łzy i bunt. Ważne jest, aby stopniowo przyzwyczaić dziecko do mycia zębów w ramach codziennej rutyny. Co do tego jak myć zęby małemu dziecku i jak go nauczyć tej czynności jest kilka pomysłów.

Po pierwsze mycie zębów nie musi być przykrym obowiązkiem, ale może stać się formą zabawy. Można na przykład zaproponować zawody – kto umyje szybciej i dokładniej. Warto myć jednocześnie własne zęby, a następnie pomóc dziecku dokończyć jego czyszczenie. Do mycia zębów dziecka należy ponadto wybrać szczoteczkę z atrakcyjnym dla niego wzorem i w żywym kolorze. Bajkowe motywy z bohaterami ulubionych bajek na pewno zachęcą malucha lepiej niż groźby i kary. No bo przecież „żeby zdrowe zęby mieć, trzeba tylko chcieć”.