Po usunięciu zęba może pojawić się krwawienie. Jest ono naturalne i nie powinno być przyczyną poważnych obaw, choć trzeba wiedzieć, co robić, by je zmniejszyć i zatrzymać. Zalecenia jak należy zachować się w przypadku krwawienia, zawsze są przedstawiane przez stomatologa bezpośrednio po ekstrakcji zęba. Jak zatrzymać krwawienie po usunięciu zęba? Co zrobić, by było mniejsze? Kiedy zacząć się martwić?
Postępowanie po zabiegu usunięciu zęba – sprawdź, co robić
Bezpośrednio po ekstrakcji zęba konieczne jest włożenie do jamy ustnej specjalnego tamponu. Należy przygryzać go przez 15 do 20 minut, co powinno zahamować krwawienie. Stały nacisk zatrzyma krwawienie i przyspieszy powstanie skrzepu. Po tym czasie należy delikatnie usunąć tampon. Trzeba uważać, by przypadkowo nie podrażnić świeżej rany i nie spowodować jej ponownego otwarcia. Delikatne sączenie się krwi z rany może utrzymywać się nawet przez kilka godzin po zabiegu. Jeśli mamy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak zatrzymać krwawienie po usunięciu zęba, to te pierwsze kilkanaście minut jest kluczowe dla zasklepienia się rany. Po tym czasie wystarczy tylko trzymać się zaleceń higienicznych.
Higiena jamy ustnej – musisz to wiedzieć!
Po ekstrakcji zęba nie zwykle ważna jest higiena jamy ustnej, która ma nie dopuścić do powstania infekcji. Trzeba więc wiedzieć nie tylko jak zatrzymać krwawienie po usunięciu zęba, ale również jak nie dopuścić do zapalenia. Przez pierwsze 24 godziny po ekstrakcji nie należy płukać ust. Wypluwanie cieczy mogłoby zakończyć się oderwaniem świeżego skrzepu i ponownym krwawieniem. Dopiero następnego dnia należy przystąpić do płukania jamy ustnej specjalnymi preparatami z chlorheksydyną. Przez pierwsze 12 godzin powinno się też zrezygnować ze szczotkowania zębów. Później można umyć zęby, ale trzeba zrobić to bardzo delikatnie i koniecznie należy ominąć miejsce ekstrakcji zęba.
Spożywanie posiłków i napojów – zobacz, czego i kiedy nie jeść
Przede wszystkim trzeba podkreślić, że po ekstrakcji zęba nie można nic jeść ani pić przez dwie godziny. W razie bólu i dyskomfortu czas ten można wydłużyć, ale dwie godziny to absolutne minimum. Po tym czasie także powinno się pamiętać o zdrowym rozsądku i wstrzymać się od przyjmowania gorących napojów oraz posiłków. Wysokie temperatury powodują rozszerzenie się naczyń krwionośnych i mogą spowodować ponowne krwawienie.
Trzeba też unikać żywności i napojów, które mogą spowodować oparzenie jamy ustnej na skutek swojej ostrości. Dobrze jest też dbać o to, by w miarę możliwości spożywać posiłki drugą stroną ust. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko podrażnienia bolesnego miejsca i naruszenia świeżego skrzepu. Dobrym pomysłem jest spożywanie przez kilka pierwszych dni po ekstrakcji zęba letnich i zimnych potraw i dań. W diecie powinny znaleźć się: jogurty, buliony, kleiki lub lody. Bardzo ważne jest też, by nie spożywać napojów przez słomkę. Podczas takiego picia w jamie ustnej wytwarza się ciśnienie, które może oderwać świeży skrzep i spowodować ponowne krwawienie.