Odpadające szkliwo - wszystko o erozji
Kategorie:

Odpadające szkliwo – wszystko o erozji

Na zdrowie naszych zębów ma wpływ wiele składników codziennej diety. Szczególnie dużym problemem u osób w średnim wieku jest odpadające szkliwo. Dlatego tak ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdzie doświadczony dentysta może sprawdzić stan naszych zębów.

Czy szkliwo może odpaść?

Próchnicę powoduje oczywiście częste jedzenie słodyczy, ale nie tylko. Przyczynia się do tego również picie herbaty oraz kawy, które powodują przebarwienia. Osłabieniem i utratą zewnętrznej warstwy szkliwa skutkuje długie działanie kwasów, które pochodzą nie tylko ze spożywanych pokarmów, ale również różnych chorób. Taki proces jest określany mianem kwasowej erozji szkliwa. Charakterystycznych zmian na powierzchni szkliwa nie da się zobaczyć od razu, dlatego pacjenci reagują dosyć późno. Po pewnym czasie występuje jednak bolesna nadwrażliwość zębów na ciepłe oraz zimne pokarmy. Jest to dosyć nieprzyjemna dolegliwość, która skłania pacjentów do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz stawiając diagnozę musi wziąć pod uwagę wszystkie istotne zmiany w strukturze zęba. Warto zwrócić uwagę na fakt, że odpadające szkliwo znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie i sprawia, że nie możemy się skupić na codziennych obowiązkach.

Jak leczyć szkliwo?

Trzeba pamiętać, że próchnica rozwija się z reguły w innych miejscach niż ubytki. Ubytki nie występują w okolicy przyszyjkowej ani na powierzchniach stycznych. Mogą one tam wystąpić, dopiero gdy proces jest już w mocno zaawansowanej fazie. Wtedy też cała struktura zębów ulega poważnej zmianie. Warto dodać, że zęby stają się żółtawe lub matowe, a ich powierzchnia jest nie tylko pofałdowana, ale również szorstka. Są też przezroczyste i kruche, dlatego można je bardzo łatwo uszkodzić. Może się nawet okazać, że potrzebne będzie leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe jest niestety czasochłonne i bolesne, dlatego wykonywane jest przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zmiany chemiczne w strukturze zęba wynikają z częstej ekspozycji powierzchni szkliwa na działanie kwasów. Kwasy rozpuszczają zewnętrzne warstwy korony zębowej. Najpierw rozpuszczane jest szkliwo, a dopiero później zębina.

Erozja zębów

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że substancje mogą być nie tylko pochodzenia zewnętrznego, ale również wewnętrznego. Napoje gazowane, takie jak coca-cola oraz napoje energetyczne uznawane są za najbardziej szkodliwe składniki diety. Nie poleca się również picia soków cytrusowych oraz alkoholu. Pokarmy, takie jak cytrusy oraz warzywa również obniżają znacząco poziom pH jamy ustnej. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym jest odpadające szkliwo. Choroby ogólnoustrojowe to kolejne ważne przyczyny. Częste wymioty lub zgaga powodują wydzielanie kwasu żołądkowego w dużych ilościach. Istotne są także choroby dotyczące zaburzenia pracy ślinianek. U osób uzależnionych, które spożywają alkohol oraz przyjmują środki psychoaktywne również występuje kwasowa erozja szkliwa. U kobiet ciężarnych także występują częste wymioty, więc działanie kwasów jest mocno zauważalne.