Ruszający się ząb stały - co zrobić
Kategorie:

Ruszający się ząb stały – co zrobić?

Chwiejący się ząb to przygoda i nadzieja na upominek od znanej wszystkim Wróżki Zębuszki dla dzieci, jednak osoby dorosłe zauważając u siebie ten objaw, mają zupełnie inne odczucia. Dla osób, które w dzieciństwie pozbyły się już wszystkich mleczaków, ruszający się ząb stały to najczęściej poważny problem wymagający natychmiastowej reakcji i wdrożenia odpowiedniego postępowania!

Doraźne rozwiązania

Gdy doświadczamy stanu, jakim jest ruszający się ząb stały – co zrobić? To najczęściej pierwsze pytanie, jakie zadajemy sobie i otaczającym nam osobom. Wiele zależy od tego, jaka jest przyczyna naszego kłopotu: jeśli jest to nagły uraz mechaniczny, należy w ciągu najbliższej godziny (a więc niezwłocznie) udać się do stomatologa, który w znacznej większości przypadków będzie mógł umiejscowić ząb w odpowiednim dla niego miejscu w szczęce, co nazywamy replantacją. Również w przypadku stanów przewlekłych, postępujących w powolniejszym tempie, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który wdroży odpowiednie leczenie.

Jeśli chodzi o doraźne rozwiązania, ważne jest, aby unikać spożywania twardych oraz lepkich pokarmów, które mogłyby spowodować jeszcze większe rozchwianie bądź nawet wypadnięcie zęba oraz zadbać o maksymalną ochronę szczęki przed urazami.

Leczenie ruchomości zębów

Leczenie ruchomości zębów będzie tak jak już wspomniano wyżej, zależne od przyczyny takiego ich stanu. Do częstych powodów występowania tego problemu można oprócz urazów mechanicznych, zaliczyć choroby dziąseł, paradontozę, liczne wypełnienia zęba oraz leczenie endodontyczne, powszechnie nazywane kanałowym.

Jeśli chodzi o problem, jakim jest ruszający się ząb stały – co zrobić może dentysta podczas pierwszej wizyty, to z całą pewnością postawić odpowiednią diagnozę takiego staniu rzeczy. Jeśli przyczyną będzie wcześniejsze wypełnienie ubytków w korzeniach bądź samym zębie, lekarz może wzmocnić go odpowiednią nadbudową. Natomiast jeśli okaże się, że pacjent cierpi na paradontozę, czyli zapalenie tkanek przyzębia, które prowadzi do osłabienia dziąseł, w których „trzymają się” zęby, stomatolog wdraża odpowiednie leczenie, poprzez higienizację, a następnie zabieg zwany kiretażem. Elementem pozwalającym na efektywne zatrzymanie zmian jest stosownie się do wytycznych stomatologa dotyczących codziennej higieny jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne pozwalające monitorować stan dziąseł.

Jak wzmocnić ruszające się zęby?

Oprócz wizyty u dobrego i zaufanego lekarza dentysty, bardzo ważne w przypadku chwiejących się zębów, jest to w jaki sposób dbamy o higienę jamy ustnej. Przykładowo, szacuje się, że najczęstszym czynnikiem powodującym paradontozę jest niewłaściwe, niedbałe codzienne czyszczenie zębów i dziąseł.

Ruszający się ząb stały – co zrobić by temu zapobiec? Oprócz wspomnianej higieny jamy ustnej istotne są również regularne, co najmniej co roczne wizyty kontrolne w gabinecie dentystycznym i ścisłe stosowanie się do wytycznych lekarza. Oprócz tego, wpływ na zdrowie naszych zębów i dziąseł ma nasz tryb życia i odpowiednia dieta. Warto zadbać o właściwą dawkę snu i ruchu, które pozytywnie wpływają na całość naszego organizmu, a także o unikanie papierosów, nadmiernego spożycia alkoholu, produktów wysoko przetworzonych i cukru. Nie bez znaczenia jest również jakość wody, którą spożywamy i na bazie której przygotowujemy napoje i posiłki – warto więc zainwestować w odpowiednie filtry, które uchronią naszą jamę ustną przed zgubnym wpływem kamienia, osadzającego się na zębach i dziąsłach.