Czy implanty zębowe są refundowane
Kategorie:

Czy implanty zębowe są refundowane?

Wydatki na stomatologię stanowią zaledwie 2.5% budżetu NFZ, więc ilość dostępnych zabiegów oraz ich jakość jest naturalnie mocno ograniczona. Leczenie zębów na NFZ to tak naprawdę leczenie podstawowych ubytków, a daje jakieś możliwości jedynie w przypadku dzieci i młodzieży, dla których oferta jest znacznie bogatsza, zakładając darmowe plomby wszystkich zębów mlecznych czy podstawowe leczenie ortodontyczne.

Jakie zęby refunduje NFZ?

Co do zasady NFZ nie refunduje zabiegów stomatologii estetycznej, a do takich należy wymiana koron zębowych czy nawet mosty protetyczne. W gabinetach zdarzą się również pytania o to, czy implanty zębowe są refundowane, a odpowiedź to kategoryczne nie – NFZ nie refunduje zabiegów stomatologii estetycznej.

Jeśli jednak utraciliśmy co najmniej 5 zębów w jednym łuku, to przysługuje nam proteza akrylowa. Jest to jednak proteza częściowa z prostymi, domykanymi klamrami. Taką protezę możemy otrzymać raz na pięć lat, a co dwa lata przysługuje nam prawo do bezpłatnej naprawy.

Dla pacjentów, którzy utracili zęby na skutek operacyjnego leczenia nowotworów, protezy na NFZ przysługują bez ograniczeń czasowych.

W przypadku dzieci wachlarz usług jest nieco większy, ponieważ dzieci mają zapewnione refundowane plombowanie wszystkich zębów mlecznych, czy zabiegi, takie jak: leczenie przyzębia, resekcję wierzchołków korzeni zębów przednich czy operacyjne odsłonięcie zatrzymanego zęba.

Implanty na NFZ

Wiele osób zastanawia się, czy implanty zębowe są refundowane, a odpowiedź to kategoryczne nie. Zasada jest bowiem taka, że zabiegi na NFZ, z wyjątkiem nielicznych zabiegów dla dzieci i młodzieży, to zabiegi pierwszej potrzeby, nie zabiegi stomatologii estetycznej.

Czy implanty zębowe są refundowane w innych krajach? Zapewne dałoby się znaleźć kilka przykładów krajów, w których jest to możliwe, jednak jest to bardzo drogi zabieg, który nie jest refundowany nawet w najlepiej rozwiniętych krajach zachodnich.

Dzieje się tak dlatego, że narodowe fundusze ochrony zdrowia mają na celu przede wszystkim zapewnienie zdrowia swoim obywatelom, z czym już często sobie nie radzą, a implantologia to zabiegi czysto estetyczne, które na pewno nie mogą być kategoryzowane jako zabiegi pierwszej potrzeby, bez których człowiek nie może normalnie funkcjonować.

Dlatego też nie liczmy, że zabiegi stomatologii estetycznej będą kiedyś szeroko dostępne na NFZ, a trudno nawet pomyśleć jak długie byłyby kolejki do takich zabiegów, podczas gdy na założenie plomby refundowanej przez NFZ czekamy czasem kilka miesięcy.

Proteza uzębienia na NFZ

Na NFZ możemy otrzymać akrylową protezę uzębienia z prostymi, doginanymi klamrami, jednak tylko w przypadku utraty znacznej części uzębienia.

Budżet stomatologii na NFZ nie pozwala na wykonywanie zabiegów stomatologii estetycznej i prędko się to nie zmieni. Proteza akrylowa, którą możemy otrzymać w przypadku utraty co najmniej 5 zębów w jednym łuku, może być naprawiona co dwa lata, a wymieniona co 5 lat, co i tak jest dobrym wynikiem przy budżecie, którym dysponuje stomatologia NFZ.