Co to lakowanie zębów
Kategorie:

Co to lakowanie zębów?

Wielu pacjentów udaje się do gabinetu stomatologicznego, kiedy pojawia się poważny problem, kiedy ból zęba jest już bardzo silny i nie pomagają leki przeciwbólowe dostępne w aptece. Tymczasem do gabinetu dentysty należy przychodzić także na wizyty profilaktyczne, aby lekarz mógł systematycznie kontrolować stan zębów.

Lakowanie zębów – definicja

Co to lakowanie zębów? Lakowanie zębów to zabieg powszechnie wykonywany w obecnych czasach w gabinetach stomatologicznych. Celem tego zabiegu jest profilaktyka, zapobieganie próchnicy. Lakowanie zębów dotyczy zębów mlecznych, dlatego też zabieg ten jest przeznaczony dla dzieci. Osoby dorosłe, które posiadają już zęby stałe, mogą skorzystać z szeregu innych zabiegów stomatologicznych, które mają na celu wzmocnienie zębów. Lakowanie w znaczący sposób chroni przed próchnicą, dlatego eksperci rekomendują wykonywanie tego zabiegu u dzieci, jak najwcześniej. Dieta dzieci nie zawsze jest idealna, pojawiają się w menu słodycze i napoje gazowane. Ochrona zębów mlecznych przed próchnicą na pewno się opłaci, ponieważ zdrowsze będą też zęby stałe.

Ile trwa lakowanie?

Lakowanie zębów to zabieg, który trwa od kilku do kilkunastu minut. Trzeba też jasno podkreślić, że jest to zabieg dla pacjenta bezbolesny. Mały pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu. Wiele dzieci histerycznie reaguje na zapowiedź wizyty u dentysty, dlatego też zadaniem rodziców jest wytłumaczenie swojemu dziecku, co będzie działo się w gabinecie. Pomimo tego, że wielu rodziców bardzo odpowiedzialnie podchodzi do tego zadania i wyjaśnia dzieciom jakie działania będą podejmowane w gabinecie stomatologicznym, u małych pacjentów często pojawiają się krzyki, rzucanie się na podłogę i absolutna odmowa współpracy. Wtedy trzeba zabieg przełożyć na inny termin. Dentyści często nie chcą podejmować żadnych działań wbrew woli dziecka. Niektóre dzieci pozwalają zajrzeć sobie do buzi i wykonać zabieg, a inne absolutnie nie.

Jakie są etapy lakowania i jak wygląda sam proces

Zabieg lakowania zębów ma kilka etapów. Na początku lekarz powinien przywitać się z pacjentem i wyjaśnić, jaki jest cel zabiegu i jak zabieg będzie przebiegał. Ważne, by mały pacjent zrozumiał co to lakowanie zębów i dlaczego się je wykonuje. Przed przystąpieniem do zabiegu zęby muszą być bardzo dobrze wyczyszczone, dlatego lekarz czyści jest specjalną szczoteczką. Następnie na powierzchnię zębów nakładany jest specjalny preparat, lak. Stąd nazwa – lakowanie zębów. Forma laku to płyn, dlatego rozprowadzenie laku na zębach jest dość proste. Ostatnim etapem zabiegu jest utwardzenie nałożonego materiału lampą. Podobnie utwardzane są plomby, jeśli dentysta zakłada plomby utwardzane światłem. Cały zabieg jest dość krótki i mało skomplikowany. Dlatego też rodzice powinni rozważyć wykonanie takiego zabiegu u dziecka, oczywiście po konsultacji z dentystą, który sprawdzi czy wykonanie takiego zabiegu jest możliwe i jakie korzyści przyniesie u konkretnego malucha. Warto wiedzieć co to lakowanie zębów i świadomie podjąć decyzję o tym zabiegu.