Jaki jest koszt plomby światłoutwardzalnej?
Kategorie:

Jaki jest koszt plomby światłoutwardzalnej?

Jednym z największych problemów natury zdrowotnej, z którym każdy z nas musi się zmagać, jest powstająca na zębach próchnica. Na szczęście obecna medycyna i wiedza z tego zakresu pozwalają próchnicę dość skutecznie leczyć poprzez stosowanie specjalnej plomby światłoutwardzalnej. Co warto o niej wiedzieć, czyli czym dokładnie ona jest i jakie są jej zalety? Na koniec warto się jeszcze dowiedzieć, jaki jest koszt plomby światłoutwardzalnej.

Czym jest wypełnienie światłoutwardzalne zęba?

Jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jaki jest koszt plomby światłoutwardzalnej, w pierwszej kolejności należy zdobyć wiedzę, czym taka plomba w ogóle jest i z jakiego powodu jest ona stosowana.
Jak wygląda leczenie próchnicy zęba? Jej ona usuwana podczas bardzo nielubianego przez wielu pacjentów zabiegu, czyli borowania zęba. Polega to na mechanicznym usunięciu wszystkich zajętych próchnicą fragmentów zęba, aż do jego idealnego oczyszczenia. Jak jednak można zauważyć, powstaje w ten sposób dość duża pusta przestrzeń.

Nie można jej tak pozostawić, więc stosuje się specjalne wypełnienie. Obecnie najczęściej używa się do tego zadania plomby światłoutwardzalnej. Plomba światłoutwardzalna to wypełnienie plastyczne, które umieszcza się w ubytku zęba, a następnie przy pomocy światła utwardza.

Można do tego wykorzystać lampę halogenową, led czy też ksenonową. Następnie nadmiar tworzywa usuwa się poprzez oszlifowanie zęba. Jaki jest koszt takiej przyjemności? Oczywiście wiele tu zależy od konkretnego gabinetu, lecz można przyjąć, że obecnie cena takiego wypełnienia to około 200 złotych.

Zalety wypełnienia kompozytowego światłoutwardzalnego

Jeśli komuś się wydaje, że koszt plomby światłoutwardzalnej jest wysoki, powinien zapoznać się z jej najważniejszymi zaletami. Czym więc taka forma wypełnienia i używana do niej plomba się charakteryzują? Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że takie wypełnienie charakteryzuje się naprawdę wysoką szczelnością i minimalizuje ryzyko dostania się jakiegokolwiek zanieczyszczenia.

Co więcej, plomba tego rodzaju cechuje się naprawdę wysoką wytrzymałością i bez większych kłopotów jest w stanie przetrwać wiele lat. Nie da się również nie zauważyć, że takie plomby są bardzo bezpieczne, ponieważ wykonane są z materiałów całkowicie obojętnych dla ludzkiego organizmu. Nie ma więc ryzyka zatrucia czy też podrażnienia ciała. Na sam koniec warto zauważyć, że taka plomba jest bardzo estetyczna i doskonale prezentuje się na zębie, a często zupełnie nie rzuca się w oczy.

Plomba u dentysty na NFZ

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy takiego rodzaju wypełnienie można uzyskać tylko i wyłącznie w prywatnych gabinetach dentystycznych, czy też są one dostępne także bezpłatnie z tytułu świadczeń NFZ. Jak to wygląda w praktyce? Jak się okazuje, w publicznych gabinetach rozliczających się z NFZ można dostać bezpłatnie plombę, lecz jedynie na przednie zęby. Nie będzie to również plomba światłoutwardzalna, ponieważ taka refundowana jest jedynie dzieciom i młodzieży do 18 roku życia. Osoby dorosłe otrzymać mogą tylko starszego typu plomby chemoutwardzalne lub amalgamatowe.