Przyczyny zgrzytania zebami
Kategorie:

Przyczyny zgrzytania zebami

Problemy z zębami miewa każdy. Co jednak zrobić, jeśli problemy to dotyczą nie tylko próchnicy, ale ulokowane są na podłożu psychicznym pacjenta? Chorobą, która jest bardzo nieoczywista, jest na przykład bruksizm. Schorzenie to niełatwo jest zdiagnozować, a powodować może spore spustoszenie w stanie zdrowia pacjenta. Warto poznać przyczyny zgrzytania zębami oraz metody leczenia tej przypadłości.

Co to jest bruksizm (zgrzytanie zębami)?

Przyczyny zgrzytania zebami są różne w zależności od pacjenta. Nie można jednoznacznie powiedzieć, że u każdego pacjenta przyczynę stanowi ten sam czynnik. U pewnej części pacjentów przyczynę może stanowić przewlekły stres, który przyczyni się do powstania problemu zgrzytania zębami. Taka dolegliwość może być niezdiagnozowana nawet przez lata. Czemu tak się dzieje? Otóż bruksizm często daje o sobie znać dopiero w nocy. Kiedy pacjent śpi, dochodzi do pocierania zębami, które jest ewidentnym znakiem bruksizmu. By przeciwdziałać takim zmianom, lekarz dentysta może zdecydować się na zastosowanie ochronnych wkładek na zęby, które będą wykonane z plastiku. Takie wkładki są idealne jako nieinwazyjna metoda walki ze zgrzytaniem. Pacjent szybko może się dostosować do wkładek, a ich trwałość pozwala na zachowanie jednej pary na kilka lat.

Przyczyny zgrzytania zębami

Przyczyny zgrzytania zebami to różne uwarunkowania, z którymi należy walczyć. Lekarz dentysta może zadecydować o wprowadzeniu farmakoterapii, która jest idealnym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy poszukują rozwiązania swojego problemu. Nierzadko stosuje się leki, które mają działanie uspokajające. Tabletki przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe czy też takie, które osłabiają nieco mięśnie, przyniosły już wielu pacjentom pożądaną ulgę. Warto więc przekonać się do zaleceń lekarza, jeśli ten proponuje wprowadzenie lekarstw. Mogą one w połączeniu z ochronnymi nakładkami na noc być bardzo skuteczne w walce z bruksizmem. Co jeszcze warto wiedzieć na temat tego schorzenia oraz leczenia? Warto czytać dalej.

Leczenie zgrzytania zębami

Przyczyny zgrzytania zebami warto skonsultować z lekarzem. To właśnie specjalista jest w stanie doradzić oraz pomóc pacjentowi, który zmaga się z bólem oraz różnymi uciążliwościami. Pacjenci, którzy nie chcą swoich problemów konsultować z lekarzem, mogą zmagać się nie tylko ze zgrzytaniem zębami w nocy, ale też z częstymi bólami głowy, które mogą skutecznie zmniejszać komfort dnia. Stosowanie środków przeciwbólowych to tylko jedna z możliwości. Warto jednak sięgnąć po pomoc lekarza, który postara się przeciwdziałać bezpośredniej przyczynie.

Lekarstwa mogą być stosowane przez okres kilku tygodni, aż do zaobserwowania wyraźnej poprawy. Warto pamiętać, by stosować się zaleceń lekarza oraz nie zmieniać samodzielnie dawkowania. W razie pojawienia się silnego bólu można stosować zimne okłady, które powinny przynieść natychmiastową ulgę. Lekarz może również doradzić serię ćwiczeń rozluźniających mięśnie żuchwy na przykład przed snem.