Górne zęby wysunięte do przodu
Kategorie:

Górne zęby wysunięte do przodu

Ważną rolę w zdrowiu jamy ustnej odgrywa szczęka i żuchwa. Jeśli zęby górne przednie są bardziej wysunięte do przodu niż dolne oznacza to, że osoba cierpi na przodozgryz, którego przyczyna może być dziedziczna albo związana z niewłaściwymi nawykami, rozwiniętymi w młodym wieku, dotyczącymi jamy ustnej.

Czy da się cofnąć górną szczękę?

Jedną z wad zgryzu jest progenia, czyli przodożuchwie morfologiczne. Cechą charakterystyczną osób, które cierpią na to schorzenie, jest nadmierny rozwój żuchwy w stosunku szczęki, w wyniku którego zęby dolne zachodzą na górne. Górne zęby wysunięte do przodu powodują zmianę rysów twarzy, dolna warga i broda są mocno wysunięte. Wada ta ma podłoże genetyczne, nieleczona pogłębia się.

Leczenie progenii może być przeprowadzone na dwa sposoby, operacyjnie lub przy pomocy aparatu ortodontycznego. Pierwsza metoda jest niezbędna, kiedy wada jest znacznie pogłębiona, jednak przed każdym zabiegiem przeprowadzone jest leczenie ortodontyczne. Jeśli nie skutkuje, ortodonta wraz z chirurgiem opracowuje cały plan leczenia, który uwzględnia także złożenie zgryzu.

Górne zęby wysunięte do przodu można leczyć także przy pomocy aparatu ortodontycznego, pod warunkiem, że wada ta jest niewielka i wykryta jest w początkowym stadium.

Wady zgryzu u dorosłych

Wady zgryzu u osób dorosłych to pozostałość po niewyleczonych problemach z dzieciństwa. U dorosłych mogą one powodować znaczny dyskomfort i wpływać mogą negatywnie na ogólny stan zdrowia. Nieprawidłowy zgryz u dorosłych, np. górne zęby wysunięte do przodu, przyczynia się często do chorób przyzębia oraz układu pokarmowego, do schorzeń kręgosłupa i uporczywych bólów głowy.

Wady zgryzu u dorosłych mogą przybierać różne formy, takie jak przodozgryz, tyłozgryz, zgryz otwarty, krzyżowy i głęboki, odseparowanie zębów i ich stłoczenia.

Leczenie wad zgryzu

U osób dorosłych można wyleczyć większość wad zgryzu. We współczesnych klinikach stomatologicznych istnieje wiele możliwości dotyczących leczenia nieprawidłowego zgryzu. Najpowszechniejszym sposobem są aparaty ortodontyczne stałe, które pomagają precyzyjnie skorygować uzębienie. Leczenie ortodontyczne u osób dorosłych trwa znacznie dłużej niż u dzieci i może wynieść kilka lat.

Wady zgryzu bardziej skomplikowane leczy się operacyjnie. Lekarz ortodonta już podczas pierwszej wizyty jest w stanie podjąć odpowiednią decyzję co do sposobu leczenia. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się połączenie różnego rodzaju metod, protetycznej, ortodontycznej, implantologicznej itp.

W niektórych przypadkach leczenie ortodontyczne jest niemożliwe. Są to stany zapalne jamy ustnej, cukrzyca, zaburzenia hormonalne, choroby przyzębia i miazgi zęba, obniżenie ogólnej odporności organizmu. Przed założeniem aparatu ważne jest, aby uzupełnić wszystkie ubytki w zębach, a także zadbać o właściwą higienę jamy ustnej, natomiast w trakcie leczenia ortodontycznego należy zrezygnować z jedzenia twardych potraw, słodyczy, a po każdym posiłku dokładnie myć zęby.