Radektomia stomatologia
Kategorie:

Radektomia stomatologia

Radektomia to dość poważny zabieg w obrębie chirurgii stomatologicznej. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat jego specyfiki.

Co to jest radektomia zęba?

Radektomia zęba inaczej nazywana jest radisekcją. Jest to zabieg stomatologiczny, który wykonuje się w sytuacji, gdy inne sposoby leczenia nie są możliwe do realizacji lub są one znacznie utrudnione. Dlatego radektomia stomatologia wykonywana jest na zębach dość rzadko. Ten rodzaj zabiegu chirurgicznego przeznaczony jest głównie do zębów wielokorzeniowych z dość zaawansowanymi zmianami zapalnymi, które są trudne do usunięcia. Radektomia stomatologia może być również wykonywana w przypadku niepowodzenia leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Jej główną zaletą jest możliwość wykonania późniejszej odbudowy na zębie.

Zabieg radektomii polega na usunięciu jednego z korzeni w zębach trzonowych i najczęściej wykonywany jest na górnych trzonowcach, gdy uratowanie korzenia w żaden sposób nie jest możliwe. Przed wykonaniem zabiegu lekarz stomatolog powinien przeprowadzić badania obrazowe zęba, aby zapoznać się ze stanem jego korzeni oraz upewnić się, że pozostałe korzenie nie będą sprawiały problemów w przyszłości i nie pojawi się w ich obrębie stan zapalny. Radektomia sprawdza się w sytuacji, gdy niemożliwe jest wyleczenie oraz pozostawienie korzenia.

Natomiast zostawienie zęba może mieć duże znaczenie dla późniejszych działań protetycznych. Jednak warto zwrócić uwagę na fakt, iż ten typ zabiegów wykonywany jest w ostateczności, głównie ze względu na wysoki poziom trudności oraz zaawansowanie całego procesu. Po zabiegu radektomii możliwe jest odbudowanie zęba dzięki wykorzystaniu wkładów koronowo-korzeniowych. Jednak cały proces jest długotrwały i może trwać nawet do ośmiu miesięcy po wykonaniu zabiegu.

Radektomia – charakterystyka

Radektomia to dość skomplikowany zabieg stomatologiczny, który wykonywany jest na wielokorzeniowych zębach trzonowych. Cały proces polega na usunięciu jednego z korzeni zęba w sposób chirurgiczny, bez naruszania pozostałych korzeni oraz korony zęba. Konieczność wykonania tego zabiegu może pojawić się z różnych przyczyn. Jak już zostało wcześniej wspomniane, może to być na przykład niepowodzenie leczenia kanałowego, silny stan zapalny lub duże zniszczenie korzenia zęba. Przed zabiegiem lekarz stomatolog wykonuje zdjęcie RTG, na którym widoczne są wszystkie korzenie zębów.

Dzięki temu możliwe jest wykluczenie zmian chorobowych w obrębie innych zębów. Radektomia stomatologia to zabieg, który przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu w trakcie usuwania korzenia pacjent nie odczuwa silnych dolegliwości bólowych, co ma wpływ na jego samopoczucie. Zabieg może być przeprowadzony wyłącznie przez chirurga stomatologa i rozpoczyna się od rozcięcia tkanek, które otaczają korzeń przeznaczony do usunięcia. Następnie korzeń jest odsłaniany oraz usuwany.

Miejsce po korzeniu zostaje w odpowiedni sposób zabezpieczone oraz wypełnione z wykorzystaniem specjalnego materiału o właściwościach kościotwórczych. Na końcu zakładane są szwy przez dentystę. W miarę procesu gojenia w miejscu usuniętego korzenia powinna narastać nowa tkanka kostna. Jest to proces długotrwały, który trwa od sześciu do ośmiu miesięcy. Po jego zakończeniu możliwa jest odbudowa zęba z wykorzystaniem wkładów koronowo-korzeniowych, które wzmocnią koronę zęba oraz zmniejszą ryzyko jej złamania.

Wskazania i przeciwwskazania

Radektomia stomatologia to dość zaawansowany zabieg stomatologiczny, dlatego występują co do niego konkretne wskazania oraz przeciwwskazania. Przede wszystkim ten rodzaj zabiegu wykonywany jest w sytuacji, gdy inne metody leczenia okazały się nieskuteczne, a pacjent z różnych przyczyn pragnie zachować ząb. Najczęściej wiąże się to ze wskazaniami protetycznymi. Zabieg radektomii najczęściej wykonywany jest w przypadku występowania zaawansowanych zmian okołowierzchołkowych, a także dość silnej próchnicy poddziąsłowej w obrębie korzenia. Radektomia stomatologia stosowana jest także w sytuacji pojawienia się silnego zapalenia przyzębia w jednym korzeniu oraz rozwidlenia lub zakrzywienia korzeni, które mogą mieć negatywne konsekwencje dla ich stanu.

Wskazaniem do zabiegu radektomii jest również złamanie zęba lub złamanie narzędzia stomatologicznego w jednym z korzeni zęba podczas leczenia endodontycznego. Wśród sytuacji, w których dochodzi do wykonania tego zabiegu, można również wskazać pionowe złamanie zęba lub jego korzenia. Istnieją również pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu radektomii. Najczęściej taka sytuacja występuje, gdy korzenie w zębach pacjenta są zbyt krótkie lub pacjent zmaga się z poważnymi schorzeniami w obrębie przyzębia. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu mogą być również związane z wcześniejszym leczeniem endodontycznym, które okazało się z różnych powodów nieskuteczne. Zabiegu nie powinni również wykonywać pacjenci zmagający się z niektórymi schorzeniami ogólnoustrojowymi oraz osoby, których ogólny stan zdrowia nie jest zadowalający.