Zapalenie okostnej – co to jest?
Kategorie:

Zapalenie okostnej – co to jest?

Zapalenie okostnej co to jest zastanawia się wiele osób. Niektórzy nie mają świadomości jej istnienia, więc na samym początku warto wyjaśnić, czym jest okostna.

Zapalenie okostnej – definicja

Jest to włóknista błona, która jest mocno unerwiona i ukrwiona i otacza kość. Zapalenie okostnej co to jest wyjaśnimy w tym artykule i podpowiemy jak to leczyć. Należy pamiętać, że okostna pełni zróżnicowane funkcje. Jej podstawową funkcją jest ochrona kości przed urazami mechanicznymi. Warto mieć na uwadze, że to właśnie dzięki okostnej nasze kości są w stanie dużo wytrzymać. Okostna odpowiada także za odbudowę oraz regenerację kości. Przyczyniają się do tego osteoblasty, czyli komórki kościotwórcze. Bez tych komórek niemożliwa by była przebudowa tkanki kostnej i zrastanie się kości w przypadku złamania.

Trzecią ważną funkcją okostnej jest oczywiście odżywienie kości. Naczynia krwionośne zlokalizowane w okostnej przedostają się do kości przez kanały Valkmanna. Dzięki temu możliwe jest dostarczenie odżywczych składników tkance okostnej. Warto jasno podkreślić, że zapalenie okostnej to inaczej stan zapalny tkanki, która pokrywa kość. W rzeczywistości wszystkim zagraża tego rodzaju dolegliwość. Nie ma znaczenia płeć i wiek, nawet noworodek może zachorować. Można śmiało powiedzieć, że biegacze oraz osoby dźwigające ciężary bardzo często cierpią na zapalenie okostnej co to jest wyjaśniamy w tym artykule. Można wyróżnić zapalenie okostnej zęba, a także zapalenie przewlekłe oraz ostre. Nie ulega wątpliwości, że charakterystycznym objawem zapalenia okostnej jest silny i promieniujący ból. Taki ból może pojawić się nagle i staje się coraz mocniejszy z upływem czasu. Warto podkreślić, że u osób ze stanem zapalnym okostnej może się pojawić nawet opuchlizna nad kością.

Czym grozi zapalenie okostnej?

Pacjenci zgłaszają tradycyjne objawy stanu zapalnego, czyli ogólne osłabienie organizmu, duszności, bóle głowy oraz deszcze. Czasami może pojawić się też wysoka temperatura ciała. Zapalenie okostnej co to jest i czym dokładnie się objawia wyjaśniamy w tym tekście. W przypadku zapalenia okostnej zęba pacjent odczuwa przeszywający ból zęba, który utrudnia normalne funkcjonowanie. W takim stanie nie da się jeść, pić oraz mówić. W celu dokładnego zdiagnozowania schorzenia lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Żeby potwierdzić zapalenie okostnej może być konieczne przeprowadzenie skanu kości. Aby ujawnić obrzęk potrzebne będzie też wykonanie badań MRI. O wyborze metody leczenia decyduje lekarz na podstawie wyników przeprowadzonych badań.

Jak boli zapalenie okostnej?

Należy pamiętać, że ostre zapalenie okostnej rozwija się zazwyczaj na skutek nieleczonego urazu. Przyczyną może być także przedostanie się chorobotwórczych drobnoustrojów do okostnej. Infekcje w innych częściach ciała też mogą doprowadzić do ostrego zapalenia okostnej. Szczególnie trzeba uważać na kiłę, która może się przenosić drogą płciową. Wśród innych chorób prowadzących do zapalenia okostnej można wymienić białaczkę, nowotwory wszelkiego rodzaju oraz niektóre choroby autoimmunologiczne.

Osoby chore na cukrzycę zdecydowanie częściej cierpią na omawianą dolegliwość. Dotyczy to również ludzi mających poważne problemy z krążeniem. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że dzieci też mogą chorować na ostre zapalenie okostnej co to jest powinieneś już wiedzieć. W takiej sytuacji można spokojnie mówić o chorobie Caffeya-Silvermana, która zdarza się naprawdę rzadko. Tego typu schorzenia niestety często mają podłoże genetyczne. Na szczęście objawy powinny ustąpić samoistnie, gdy dziecko osiągnie wiek dwóch lat. Typowe objawy tego zespołu to podwyższona temperatura zajętych tkanek oraz zaczerwienienie skóry. Z reguły dotyczy to kości żuchwy oraz długich.

Jak wyleczyć zapalenie okostnej?

Należy pamiętać, że zatrucie fosforem też może doprowadzić do przewlekłego zapalenia okostnej. To samo dotyczy szkodliwego promieniowania jonizującego. Jednak może to być też skutek nieprawidłowego rozrastania się kości i skóry. Może to sugerować przewlekłe zapalenie okostnej kości długich. Na przewlekłe zapalenie okostnej najbardziej narażeni są aktywni sportowcy. Najczęściej schorzenie dotyka biegaczy oraz osób dźwigających ciężary. Ciągły stres oraz nacisk na kości mogą doprowadzić do zmian zapalnych w miejscu tkanki chroniącej kości. Żeby zlikwidować stan zapalny to podaje się pacjentom antybiotyki.

Lekarz podaje najczęściej klindamycynę, a sama terapia trwa zazwyczaj dwa tygodnie. Jest to substancja, która w ekspresowym tempie przenika do tkanki kostnej. Jeśli obszar zapalenia jest opuchnięty to warto stosować również chłodzące okłady. Można również skorzystać z fizjoterapeutycznych zabiegów, żeby przynajmniej minimalnie zmniejszyć ból i przyspieszyć leczenie. Jednak do fizjoterapeuty należy się udać dopiero po konsultacji z doświadczonym lekarzem. Zabieg chirurgiczny będzie konieczny tylko w niektórych przypadkach. Jeśli trening na siłowni jest przyczyną zapalenia okostnej to wtedy trzeba zrobić sobie przerwę. Osoby uprawiające sport muszą zwracać szczególną uwagę na swoją dietę. Teraz powinieneś już wiedzieć, jak leczyć zapalenie okostnej.