Jak czyścić jamę ustną noworodka?
Kategorie:

Jak czyścić jamę ustną noworodka?

Nie lada wyzwaniem jest pojawienie się dziecka w życiu świeżo upieczonych rodziców. W tym artykule wyjaśnimy, jak czyscic jame ustna noworodka i podpowiemy, od czego należy zacząć. Zazwyczaj z brakami wiedzy związane jest zmęczenie, niewyspanie i stres wywołany chęcią jak najlepszej opieki.

Jak prawidłowo dbać o jamę ustną już o noworodka?

Już od pierwszych dni życia należy zadbać o higienę jamy ustnej malucha. Nie można zapominać, że zęby stałe są równie ważne jak zęby mleczne. Mleczaki mają duży wpływ na rozwój narządów żucia i okolic jamy ustnej. Nie wszyscy wiedzą, jak czyscic jame ustna noworodka. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że zęby mleczne wskazują kierunek właściwego wyżynania się zębów stałych. Do stworzenia bakteriom idealnych warunków do rozwoju może doprowadzić zaniedbanie higieny. W jamie ustnej mogą powstać takie schorzenia jak próchnica lub grzybica, a nawet pleśniawki. Najlepszy czas na budowanie zdrowych nawyków, które będą procentować później przez całe życie to okres niemowlęcy oraz wczesne dzieciństwo.

Nie ulega wątpliwości, że u niemowlaków higiena jamy ustnej jest bardzo utrudniona. Wynika to z faktu, że ciężko jest dotrzeć do wszystkich zakamarków na tak niewielkim obszarze. Przemywanie wnętrza buzi sterylną gazą zwilżoną przegotowaną wodą jest dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu higieny. Trzeba jednak uważać, żeby nie była zbyt ciepła, ponieważ podniebienie dziecka jest bardzo delikatne. Wystarczy owinąć gazę wokół palca i później można ostrożnie przecierać nim wnętrze buzi i dziąsła. Chodzi głównie o to, żeby pozbyć się resztek pokarmy z jamy ustnej. Warto wspomnieć, że gaziki higieniczne z rumiankiem dostępne są w wielu sklepach z artykułami dla dzieci. Dzięki temu możliwe jest bardzo łatwe czyszczenie jamy ustnej. W następnych etapach rozwoju dziecka należy je zachęcić do samodzielnej higieny jamy ustnej.

Higiena jamy ustnej noworodka

Najważniejsze, żeby wpoić dziecku właściwe nawyki szczotkowania. Rodzice małych dzieci często zastanawiają się, jak czyscic jame ustna noworodka. Niemowlęta potrzebują bardzo podobnej higieny jamy ustnej jak u noworodków. Bliżej 5. miesiąca życia dziecka należy wprowadzić subtelny masaż dziąseł. Może to pomóc zmniejszyć ból w okresie ząbkowania. Ząbkowanie z reguły rozpoczyna się około 6 – 7 miesiąca życia. Jako pierwsze powinny się zacząć wyżynać dolne siekacze, które są potrzebne do odrywania pokarmu.

Można wykorzystać specjalne szczoteczki z miękkim włosiem do masażu dziąseł lub silikonowe nakładki na palec. Dzięki temu można dokładnie oczyścić jamę ustną z resztek jedzenia. Ma to również duży wpływ na prawidłowy rozwój szczęki dziecka. Najlepszy czas na zakup pierwszej szczoteczki to pierwszy ząb. Nie ulega wątpliwości, że specjalistyczna pasta dla niemowląt to obowiązkowy dodatek. Specjaliści zalecają, żeby w tym czasie myć zęby dziecku przynajmniej 3-4 razy dziennie. Absolutnie jednak nie można pominąć mycia zębów przed spaniem. Doświadczeni dentyści doskonale wiedzą, jak czyscic jame ustna noworodka. Kluczowe jest, żeby wyrobić w dziecku właściwe nawyki od pierwszych miesięcy życia. Pozwoli to przede wszystkim utrzymać zdrowie jamy ustnej malucha. Nie można zapominać o czyszczeniu języka, ponieważ to na nim osadza się najwięcej bakterii.

Jak często myć dziąsła niemowlakowi?

Podawanie dziecku na noc mleka oraz słodkich napojów jest bardzo poważnym błędem. Może to przyspieszyć rozwój próchnicy butelkowej. Jak najwcześniej należy przyzwyczaić dziecko do podstawowych zabiegów toaletowych. Nie da się ukryć, że profilaktykę wielu chorób stanowi odpowiednia higiena jamy ustnej. Niedługo po urodzeniu dziecka należy rozpocząć pierwsze zabiegi toaletowe. W uzębienie dziecka warto zainwestować jak najszybciej. Dziąsła można przemywać przegotowaną wodą. Najpierw należy umyć ręce, a później owinąć zwykły gazik jałowy na palcu. Wnętrze jamy ustnej należy delikatnie przetrzeć po każdym posiłku.

Dzięki temu zapobiegniesz pojawianiu się zmian próchniczych. Niektórzy ludzie wykorzystują napar z rumianku do przemywania. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ rumianek może niektóre dzieci uczulać. Zakup gumową, silikonową szczoteczkę wkładaną na palec, jeśli tylko zauważysz opuchnięte i bolące dziąsła twojego niemowlaka. Dzięki temu będziesz mógł masować najbardziej swędzące miejsca. W ten sposób przynajmniej minimalnie zmniejszysz ból dziecka. Możesz także zamówić szczoteczkę do gryzienia, która posiada gumowe wypustki zamiast włosia. Mając wiedzę, jak czyscic jame ustna noworodka będzie ci łatwiej zadbać o jego higienę. Szczoteczka staje się koniecznym akcesorium codziennej higieny jamy ustnej w momencie, gdy dziecku zaczynają pojawiać się pierwsze zęby mleczne.

Najlepiej sprawdzą się te z dość szerokim trzonkiem, zaokrągloną główką i miękkim włosiem. Szeroki trzonek sprawia, że dziecko będzie mogło wygodnie trzymać szczoteczkę w ręce. Godne polecenia są szczoteczki bez bisfenolu A. Jest to szkodliwa substancja, która może prowadzić do zaburzeń hormonalnych. Musisz także pamiętać, żeby przynajmniej raz na trzy miesiące wymieniać szczoteczkę, ponieważ włosie się odkształca podczas używania szczoteczki.