Od czego robi sie próchnica?
Kategorie:

Od czego robi sie próchnica?

Jednym z częściej odwiedzanych lekarzy jest lekarz stomatolog. Prawidłowo każda dorosła osoba powinna przynajmniej raz w roku umówić się na wizytę kontrolną, nawet jeśli nie występują żadne dolegliwości bólowe czy inne niepokojące objawy. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym pozwalają oszczędzić wielu problemów i mogą zapobiec rozwojowi wielu chorób. Najczęściej do dentysty zgłaszają się pacjenci, którzy borykają się z próchnicą. Jest to choroba XXI wieku i niestety też coraz większa liczba dzieci ma ten problem. Od czego robi sie próchnica? Jak zapobiegać jej powstawaniu?

Co powoduje próchnicę i ubytki?

Próchnica może rozwijać się bez żadnych objawów, dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lekarz robi dokładny przegląd jamy ustnej i sprawdza, czy nie powstają jakieś drobne przebarwienia, czy plamki, które mogą symbolizować rozwój próchnicy. Nie wolno bagatelizować tej dolegliwości, gdyż może mieć ona poważne skutki zdrowotne. Próchnica może doprowadzić do rozwoju choroby w całej jamie ustnej, a to w konsekwencji do zapalenia, a czasami nawet usunięcia niektórych zębów, których już nie da się uratować.

Na pewno należy się zastanowić, od czego robi sie próchnica? Przyczyn jest wiele. Jedną z nich jest zła higiena jamy ustnej. Wiele osób nie myje regularnie zębów, nie mówiąc o nitkowaniu czy płukaniu jamy ustnej specjalnym płynem. Jeśli pacjenci nie usuwają regularnie kamienia nazębnego, to ten powoduje wzmożone namnażanie się bakterii, które powodują próchnicę. Również stres, zła dieta i styl życia mogą wpłynąć na rozwój tej choroby. Wiele osób nie dostarcza organizmowi niezbędnych witamin i składników odżywczych, a to z kolei negatywnie wpływa na cały organizm i także na jamę ustną.

Przetworzona żywność, napoje gazowane i słodycze są jednymi z częstszych powodów próchnicy u dzieci. Niektóre osoby mają po prostu genetycznie słabe szkliwo i zęby i u nich rozwija się znacznie szybciej próchnica niż u innych osób.

Objawy próchnicy zębów

Wiadomo już, od czego robi sie próchnica. Teraz warto sprawdzić, jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju tej dolegliwości. W wielu przypadkach pierwsze objawy próchnicy są niezauważalne. Nie dają żadnych objawów i ciężko jest je zobaczyć gołym okiem. Z tego względu bardzo ważne są regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, gdyż lekarz może zauważyć podczas przeglądu nawet niewielkie zmiany i rozpocząć leczenie.

Objawami próchnicy na pewno jest ból zęba, który może pojawić się w postaci pulsującej, trwałej lub jedynie sporadycznej. Nie należy bagatelizować nawet delikatnego dyskomfortu, gdyż może on świadczyć nie tylko o rozwoju próchnicy, ale także i innych chorób zębów i przyzębia. Jeśli pojawia się nadwrażliwość na zimne i ciepłe potrawy, to może też być to oznaką tej choroby. Objawem może być także tkliwość przy szczotkowaniu i jedzeniu pokarmów, a także przebarwienia, które bardzo często są bagatelizowane przez większość pacjentów.

Jeśli pojawia się przykry zapach z ust, to należy znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy. Nie jest to normalne i może świadczyć o rozwoju próchnicy lub innej chorobie, która nie musi dotyczyć jamy ustnej.

Leczenie i zapobieganie próchnicy

Od czego robi sie próchnica, zostało już wyjaśnione, a teraz należy się zastanowić, co zrobić, aby zapobiec jej powstawaniu. Na pewno należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Zęby powinny być myte dwa razy dziennie odpowiednią szczoteczką i pastą. Raz dziennie powinny być także nitkowane szczeliny między zębami, a także wieczorem warto używać płynu do płukania ust. Oczywiście nie wolno zapomnieć o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym, przeglądach i usuwaniu kamienia nazębnego.

Jeśli chodzi o zapobieganie, to warto zmienić nieco styl życia i wprowadzić kilka zmian. Przede wszystkim należy się wysypiać i zadbać o zbilansowane posiłki. Codziennie należy spożywać świeże warzywa i owoce, a także zmniejszyć spożycie przetworzonej żywności, napojów słodkich i słodyczy. Warto także uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Nie trzeba od razu zostawać maratończykiem. Wystarczą spacery i dobrze jest także uśmiechać się, kiedy jest tylko ku temu okazja. Na pewno te zmiany wpłyną korzystnie na cały organizm i również najbliższą rodzinę.

Leczenie próchnicy zależy od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku gdy próchnica zostanie wykryta we wczesnym stadium, to najczęściej lekarz dentysta stosuje odpowiednie wypełnienie i sprawa się zamknięta. Jeśli jednak próchnica jest zaawansowana, to leczenie może przebiegać w różny sposób. Czasami niezbędne jest leczenie kanałowe, które ratuje zęba, a innym razem nawet może dojść do ekstrakcji. Bardzo ważne są zatem regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą wykryć chorobę we wczesnym stadium i zapobiegną długotrwałemu i kosztownemu leczeniu. Wiadomo, od czego robi sie próchnica, jakie są jej objawy i co zrobić, aby zapobiec jej rozwojowi. Teraz wystarczy zdobytą wiedzę wdrożyć w życie i stosować się do tych zasad, aby cieszyć się zdrowym i pięknym uśmiechem przez długie lata.