Zgryz głęboki leczenie u dorosłych
Kategorie:

Zgryz głęboki leczenie u dorosłych

Zgryz głęboki to zaburzenie, które wchodzi w skład pionowych wad zgryzu. Jest to sytuacja, kiedy siekacze szczęki zbyt mocno nachodzą na zęby żuchwy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że zaniechanie leczenia tej wady może prowadzić do wielu groźnych powikłań, a także do zmiany wyglądu twarzy pacjenta. Dlatego warto wiedzieć, jak wygląda kwestia, jeśli chodzi o zgryz głęboki leczenie u dorosłych.

Jak wygląda zgryz głęboki?

Zgryz głęboki to wada, którą każdy ortodonta jest w stanie rozpoznać już na pierwszy rzut oka. Jest to zaburzenie szczękowo zgryzowe polegające na tym, że siekacze górnej szczęki zbyt nachodzą na zęby żuchwy. Efektem tej wady jest przykrycie zębów dolnych w większości przez zęby górne. Mowa tutaj o nagryzie pionowym, który bezwzględnie trzeba leczyć.

Warto pamiętać również o tym, że u niektórych pacjentów zgryz głęboki jest na tyle zaawansowany, że zęby górne stykają się wręcz z dziąsłami żuchwy. Taka sytuacja wymaga jak najszybszego podjęcia leczenia, aby zapobiec występowaniu poważnych problemów zdrowotnych.

Jak się leczy zgryz?

Jeśli chodzi o zgryz głęboki leczenie u dorosłych bywa bardzo czasochłonne i skomplikowane. Przede wszystkim, przed umówieniem wizyty u ortodonty należy zaplanować wizytę u stomatologa, który wyleczy wszystkie ubytki próchnicze. Jest to konieczne, aby móc przeprowadzić skuteczne leczenie ortodontyczne.

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie lekarz z pewnością zajmie się dokładną oceną stanu dziąseł, a także wdroży ewentualne leczenie chorób przyzębia. Jeśli na zębach zalega duża ilość kamienia nazębnego, konieczny może okazać się zabieg piaskowania zębów i skalingu.

Zgryz głęboki leczenie u dorosłych zazwyczaj skupia się na zastosowaniu właściwie dobranego aparatu. Jego zadaniem jest przemieszczenie zębów w odcinku przednim, wychylenie ich, a także wydłużenie korony klinicznej zębów.

Jak poprawić zgryz?

Osoby zastanawiające się, w jaki sposób mogą zadbać o dobry stan swojego zgryzu, powinny przede wszystkim skupić się na prawidłowej higienie jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest codzienne, dokładne szczotkowanie zębów. W tym celu warto zadbać o kupno specjalnie wyprofilowanych szczoteczek międzyzębowych, który docierają do trudno dostępnych miejsc. W aptece dobrze jest zapytać farmaceuty o specjalną pastę do zębów z wysoką zawartością fluoru. Aby zgryz pozostawał w dobrej kondycji nie wolno zapominać o stosowaniu antyseptycznego płynu do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznych. Tego typu zabiegi higieniczne warto przeprowadzać co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym zjedzonym posiłku.

Nie wszyscy pacjenci zdają sobie sprawę z tego, że wadom zgryzu można skutecznie zapobiegać poprzez odpowiednią profilaktykę. Z racji tego, że leczenie ortodontyczne bywa naprawdę czasochłonne i kosztowne, warto dbać o dobre nawyki. Dla niektórych pacjentów sporym zaskoczeniem jest fakt, że na prawidłowość zgryzu ma wpływ na przykład pozycja podczas spania, ssanie palców, a także nieprawidłowe nawyki dietetyczne.