Aparat ruchomy płytka Schwarza - co to jest?
Kategorie:

Aparat ruchomy płytka Schwarza – co to jest?

Płytka Schwarza to rodzaj ruchomego aparatu ortodontycznego. Najczęściej stosuje się go u dzieci w wieku 11 – 14 lat. Wtedy żuchwa oraz kości szczęki są plastyczne, a więc łatwo spowodować ich przyrost w określonym kierunku i korygować dzięki temu wady zgryzu.

Aparat ruchomy płytka Schwarza – skład

Aparat ruchomy płytka Schwarza składa się z głównych elementów: akrylowej podstawy oraz metalowych drutów, które wraz z łukami tworzą klamry. Ich zadaniem jest utrzymanie aparatu na zębach. W niektórych wypadkach dodatkowym elementem aparatu ortodontycznego jest śruba. Należy ją regularnie odkręcać, dzięki czemu aparat mocniej napiera na kości i powoduje ich odkształcenie w pożądanym kierunku.

Aparat może również zawierać sprężyny, które oddziałują na poszczególne zęby, by zmienić ich pozycję. Zazwyczaj pacjent otrzymuje dwie płytki: na górne oraz dolne zęby. Rzadziej zdarza się, by wada zgryzu dotyczyła tylko jednej szczęki. Aparat ruchomy płytka Schwarza każdorazowo dostosowywany jest do korygowanej wady, więc poszczególne aparaty mogą znacznie różnić się od siebie w budowie.

Płytka Schwarza – efekty

Terapia przy pomocy płytki Schwarza może trwać kilka lat. Aby jej efekty były widoczne pacjenci muszą mieć założony aparat około 15 – 16 godzin na dobę. Zwykle noszą go w nocy i kilka godzin w ciągu dnia. Najlepiej, by dzieci korzystały z aparatu przy wykonywaniu statycznych czynności, np. oglądanie telewizji, odrabianie lekcji, czytanie.

Jeśli współpraca dziecka i jego rodziców z ortodontą będzie przebiegała prawidłowo, dziecko może w przyszłości uniknąć noszenia stałego aparatu ortodontycznego, bo wadę uda się wyeliminować aparatem ruchomym. Powodzenie leczenia w dużej mierze zależy od cierpliwości i zdyscyplinowania pacjenta.

Efektem zastosowania płytek Schwarza jest rozszerzenie górnego i dolnego łuku zębowego poprzez stymulację wzrostu kości na szerokość. Dlatego też można jest stosować tylko u dzieci, u których szczęka rośnie.

Zalety płytki Schwarza

Aparat ruchomy płytka Schwarza jest wygodny w użyciu. Dzieci nie będą mieć kłopotu z samodzielnym wyjęciem go z buzi. Jest to konieczne, gdy dziecko będzie myć zęby lub uprawiać sport. Nie zaleca się aktywności fizycznej (nadmiernego ruchu) z aparatem w buzi. U młodszych pacjentów, przynajmniej na początku, rodzice winni pilnować, czy dziecko prawidłowo nosi aparat.

Płytka Schwarza to jedna z tańszych form leczenia wad zgryzu. Sam aparat nie jest skomplikowany, dlatego też bez problemu można go naprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Płytki Schwarza łatwo utrzymać w czystości. Wystarczy umyć je pod bieżącą wodą a potem wyszczotkować pastą do zębów. Na koniec aparat należy osuszyć ręcznikiem i schować do pudełka. Aby zachęcić najmłodszych pacjentów do korzystania z aparatu wielu ortodontów przygotowuje spersonalizowane płytki. Dzieci mogą samodzielnie wybierać kolor aparatu. W tworzywo można też wtopić drobinki brokatu albo wizerunek ulubionej postaci z bajki.

Wielu ortodontów podkreśla, że w długotrwałym leczeniu wad zgryzu u najmłodszych najtrudniejsze jest zmotywowanie pacjenta do tego, by przestrzegał zaleceń. Dlatego tak ważne jest, by nastawić dziecko pozytywnie do procesu leczenia.