Ukruszony ząb jedynka - co robić?
Kategorie:

Ukruszony ząb jedynka – co robić?

Kruszenie się zębów często jest wynikiem nieprawidłowej diety ubogiej w witaminy. Najczęściej za słabe szkliwo odpowiada brak wapnia i witaminy D, która wpływa na jego poziom. Często też przyczyną ukruszenia się zęba jest nieleczona próchnica. Jeśli ząb się ukruszy, należy najszybciej jak to możliwe umówić wizytę u stomatologa, który będzie mógł go odbudować.

Jak można odbudować ukruszony ząb?

Ukruszony ząb jedynka może budzić przerażenie u pacjenta, którego dotknie taki problem. W praktyce jednak stomatologia zna sposoby na to, by odbudować ząb. Jak podają dentyści, prawie zawsze można uratować ząb, który się ukruszył lub złamał. Trzeba jednak zrobić to szybko. Nieleczony otwarty ząb będzie bardziej podatny na działanie bakterii. Może też kruszyć się nadal, przez co jego naprawa będzie bardziej skomplikowana.

Ukruszony ząb – leczenie

Można wyróżnić trzy sposoby leczenia ukruszonych zębów. W zależności od jak bardzo jest ukruszony ząb jedynka, stomatolog dobiera metodę postępowania. Najbardziej popularnym i jednocześnie najprostszym sposobem odbudowy jest bonding. Polega na odbudowie zęba przy użyciu żywic kompozytowych. Stomatolog nadaje zębowi pożądany kształt i jednocześnie dobiera kolor kompozytu w taki sposób, by nadbudowa nie wyróżniała się na tle zębów. Stosując kompozyt, można nadbudować ząb zarówno z góry, jak i z boku. Efekt widoczny jest od razu a całość leczenia zamyka się w ramach jednej wizyty stomatologicznej.

Jeśli doszło do dużego pęknięcia zęba lub ukruszyła się znaczna jego część, stomatolog zakłada koronę. Korony ceramiczne lub porcelanowe wyglądają jak prawdziwe zęby, więc po leczeniu ząb będzie wyglądać naturalnie. Korony to nakładki na zęby, które umieszcza się bezpośrednio na zębie pacjenta lub na implancie. Są mocowane na stałe na cemencie stomatologicznym i mogą być zdjęte tylko przez lekarza w gabinecie. Jeśli pacjent będzie właściwie dbać o higienę zębów, korony mogą mu służyć nawet kilkanaście lat. Ukruszony ząb jedynka może być również skorygowany za pomocą licówki. To rodzaj cienkiego płatka nakładanego na ząb z przodu. Można dzięki niemu ukryć ukruszony ząb, przebarwienia lub szpary pomiędzy zębami.

Licówki są bardzo trwałe – utrzymują się na zębach minimum 8 lat. Ponadto nie przebarwiają się pod wpływem spożywania napojów, pokarmów, czy palenia papierosów. Odpowiednio dobrane licówki wyglądają bardzo naturalnie i są komfortowe dla pacjenta.

Ukruszony ząb jedynka – cena

Cena leczenia uszkodzonego zęba uzależniona jest od tego, jaką metodę zastosuje stomatolog. Najtańsza jest odbudowa za pomocą kompozytu. Zazwyczaj kosztuje około 150 zł. Najtańsza porcelanowa korona kosztuje około 600 – 700 zł. Korona pełnoceramiczna może być dwukrotnie droższa.

W wypadku licówki należy liczyć się z kosztem 500 – 600 zł. Jeśli ząb będzie trzeba najpierw leczyć kanałowo, koszt będzie wyższy. Leczenie endodontyczne kosztuje od 200 – 500 zł dodatkowo. Należy również pamiętać, że w niektórych gabinetach dodatkowo płatne jest wykonanie zdjęcia rtg zęba.