Bruksizm - co to za choroba?
Kategorie:

Bruksizm – co to za choroba?

Wiele osób uważa, że jedyną chorobą związaną z zębami jest próchnica. Jest to rzecz jasna poważny błąd, ponieważ zęby mogą stać się ofiarą naprawdę wielu najróżniejszych przypadłości zdrowotnych. Jedną z najbardziej niebezpiecznych, a także najbardziej podstępnych jest bruksizm. Bruksizm co to za choroba i jakie są jej objawy?

Bruksizm – objawy

Bruksizm co to za choroba? Jak się okazuje, jest to naprawdę poważna przypadłość, która nieleczona może doprowadzić do uszkodzeń zębów. Polega na nieświadomym pocieraniu zębów żuchwy o zęby szczęki. Jak szacują badania, siła nacisku, jaka powstaje podczas takiego ocierania, może być nawet 10 razy mocniejsza niż nacisk zębów podczas zwykłego jedzenia. Kiedy najczęściej pojawia się bruksizm? Jest to choroba, która objawia się w czasie snu.

Dotyka ona najczęściej osoby w średnim wieku. Jakie są jednak konkretnie objawy bruksizmu? Jak można się dowiedzieć, że cierpi się na tę chorobę? Przede wszystkim jako pierwsi rozpoznają ją partnerzy lub partnerki osób cierpiących na bruksizm. Spowodowane jest to charakterystycznym dźwiękiem, który jest wydawany w nocy podczas ocierania się o siebie zębów. Co więcej, często pojawiają się na zębach ubytki klinowe, wyraźne otarcia, a nawet ułamania fragmentów zębów. Często choroba ta objawia się także w formie bólu głowy, ucha czy też nawet problemów ze słuchem.

Bruksizm – jak leczyć?

Bruksizm co to za choroba i jak ją leczyć? Jest to naprawdę ważne pytanie, ponieważ nieleczony bruksizm może doprowadzić nawet do utraty zębów. Jeśli chce się dowiedzieć, jak leczyć tę przypadłość, w pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, jakie są powody jej pojawiania się.

W zdecydowanej większości za bruksizm odpowiada nadmierna ilość stresu, z jaką musi się zmagać dana osoba. Powoduje to stany lękowe, nerwicę i zgrzytanie zębami. Co więcej, częstym powodem bruksizmu jest wada zgryzu czy też wada w jamie ustnej. Oprócz tego wymienić można predyspozycje genetyczne czy też zmiany w układzie nerwowym.

Jak zatem powinno się leczyć tę przypadłość? Leczenie powinno być ściśle związane z powodem pojawienia się bruksizmu. Jeśli więc jego źródłem jest nadmierna ilość stresu, zalecane są środki na uspokojenie. Jeśli natomiast bruksizm pojawia się ze względu na wadę zgryzu, konieczne jest jego wyrównanie poprzez użycie aparatu ortodontycznego czy też innych metod, w tym nawet chirurgicznych. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że często stosowane są w tym wypadku szyny relaksacyjne. Ostatnimi czasy coraz popularniejszym rozwiązaniem jest wstrzykiwanie w żwacze botoksu, który posiada działanie blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe.

Domowe sposoby na bruksizmu

Jeśli chce się wyleczyć lub przynajmniej załagodzić bruksizm, nie trzeba od razu udawać się do specjalisty, ponieważ można na początek podjąć próbę samodzielnego leczenia. Jak się bowiem okazuje, istnieją różne domowe metody, które będą w stanie nieco ten problem zniwelować. Rewelacyjnym rozwiązaniem jest np. relaksacyjna nakładka, która po nagrzaniu ciepłą wodą świetnie dopasowuje się do zębów, dzięki czemu skutecznie eliminuje zjawisko zgrzytania zębami.