Co to jest proteza natychmiastowa?
Kategorie:

Co to jest proteza natychmiastowa?

Do powstania ubytków w uzębieniu może dojść z wielu powodów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że brak nawet jednego zęba staje się problemem. Wpływa to negatywnie na uzębienie. Zęby zaczynają się rozchwiewać i słabnąć, zwiększa się ryzyko ich wypadnięcia. Kolejną kwestią jest powolne zanikanie dziąsła i kości. Wpływa to negatywnie na komfort gryzienia i wygląd twarzy, zmieniają się jej rysy. Nie warto zwlekać z uzupełnieniem powstałej luki w uzębieniu. Możliwe jest założenie protezy zaraz po ekstrakcji zęba. Wszystko może zostać wykonane podczas jednej wizyty u stomatologa. Pora dowiedzieć się, co to jest proteza natychmiastowa i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Co to jest proteza natychmiastowa? Co warto wiedzieć na jej temat?

Większość osób doskonale wie, czym jest proteza zębowa. Warto jednak mieć na uwadze to, że wyróżnia się wiele rodzajów protez. Jako że utrata uzębienia jest niezwykle niekomfortowa i wpływa negatywnie na codzienne życie, to najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze uzupełnienie powstałych ubytków. Świetnie sprawdza się do tego między innymi proteza natychmiastowa. Może być ona założona zaraz po wyrwaniu zęba. Nie trzeba czekać na wygojenie się powstałej rany po ekstrakcji. Znacznie mniej uciążliwe będzie zdecydowanie się na założenie protezy natychmiastowej w trakcie działania znieczulenia podanego w celu wyrwania zęba. Jest to świetna opcja dla każdego, kto chce przyjść do gabinetu w celu usunięcia problematycznych zębów i wyjść z niego z pełnym uzębieniem. Przed zabiegiem trzeba oczywiście wykonać wyciski, dobrać optymalny kolor i kształt zębów, aby do złudzenia przypominały one prawdziwe.

Jakie są zalety protezy natychmiastowej?

Wiedząc już, co to jest proteza natychmiastowa, warto zastanowić się nad zaletami tego rozwiązania. Jest ich wiele, a jedną z nich będzie brak konieczności borykania się z dyskomfortem związanym z bezzębiem. Założenie protezy natychmiastowej sprawia, że pacjent nie odczuwa utraty uzębienia nawet przez chwilę. Chory lub uszkodzony ząb zostaje wymieniony na sztuczny. Jest to wobec tego duży komfort psychiczny i brak kompleksów na skutek nieestetycznej szpary międzyzębowej. Zaletą protezy natychmiastowej będzie także przyspieszenie gojenia ran po ekstrakcji zębów. Jest to szybki sposób na piękny i zdrowy uśmiech. Nie będzie trzeba martwić się wadami wymowy, które powstają w przypadku bezzębia.

Czy proteza natychmiastowa ma jakieś wady?

Protezy natychmiastowe mają wiele zalet, ale nie są one wolne od pewnych wad. Trzeba się do tego dobrze przygotować. Wymaga to licznych wizyt w gabinecie stomatologicznym i późniejszych kontroli. Konieczne jest wykonanie podścielenia, aby nie wystąpiły w przyszłości problemy z przerostem błony śluzowej. Jeśli ktoś ma do usunięcia wiele zębów, to proteza natychmiastowa nie będzie dobrym wyborem. Są też pewne przeciwwskazania do wykonania tego rodzaju uzupełnienia. Wymienić można ostrą infekcję błon śluzowych, niepełnosprawność, zły stan zdrowia pacjenta. Jeśli nie będzie się dbać odpowiednio o protezę, to zwiększy się ryzyko wystąpienia nieświeżego oddechu i odleżyn. Konieczne jest regularne odwiedzanie stomatologa i ścisłe stosowanie się do jego zaleceń.