czym-jest-piaskowanie-zebow
Kategorie:

Czym jest piaskowanie zębów? Profilaktyka przede wszystkim!

Piaskowanie zębów to wykonywany powszechnie w gabinetach stomatologicznych zabieg, mający na celu poprawę stanu uzębienia pacjenta. Poza korzystnym efektem wizualnym poprawia on również zdrowie zębów. Piaskowanie zębów jest bowiem elementem profilaktyki próchnicy oraz parodontozy. W związku z tym, wielu pacjentów zastanawia się: czym jest piaskowanie zębów i jak często można wykonywać ten zabieg?

Piaskowanie zębów – opis zabiegu

Jak wspominano powyżej wiele osób zadaje pytanie: czym jest piaskowanie zębów? Otóż, piaskowanie zębów to prosty zabieg stomatologiczny. Jest on mało inwazyjny, lecz pomaga skutecznie usunąć zbierający się na powierzchni zębów osad oraz kamień nazębny. Procedura wykonywana jest z wykorzystaniem zawiesiny bogatej w cząstki substancji czyszczącej, nazywanej piaskiem stomatologicznym.

Jego drobiny są wystarczająco twarde, aby mogły efektywnie usuwać zanieczyszczenia, a jednocześnie na tyle delikatne, aby nie powodować uszkodzenia zębów oraz dziąseł. Wielkość drobin piasku wybierana jest przez stomatologa w zależności od stanu uzębienia pacjenta. Substancją czyszczącą może być wodorowęglanu sodu lub glicyna. Ponadto, z uwagi na dość nie przyjemny smak piasku dentystycznego, zawiesina czyszcząca może być wzbogacona o dodatki smakowe. Piaskowanie zębów jest zabiegiem bezpiecznym dla pacjenta oraz bezbolesnym.

Czyszczenie trwa około pół godziny i przeprowadzane jest z użyciem specjalistycznej piaskarki pracującej pod wysokim ciśnieniem i tworzącej aerozol wodno-powietrzny. Dzięki temu dentysta lub higienistka może dotrzeć do bardzo trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej pacjenta oraz skutecznie usunąć zalegające tam zanieczyszczenia. Resztki piasku dentystycznego wraz z fragmentami osadów są usuwane z jamy ustnej pacjenta za pomocą ssaka dentystycznego. Zabieg może być uzupełniony o polerowanie zębów za pomocą pasty, gumki lub szczoteczki, fluoryzację lub skaling. Ponadto, może stanowić procedurę przygotowawczą do dalszego wybielania zębów.

Po co się robi piaskowanie zębów?

Powyżej przedstawiono odpowiedź na pytanie: czym jest piaskowanie zębów? Warto zastanowić się również nad tym: po co wykonuje się ten zabieg i jak często można go stosować? Piaskowanie zębów może być wykonywane na dwa różne sposoby. W pierwszym z nich, dochodzi do usunięcia osadu i kamienia nazębnego z powierzchni zębów położonych nad dziąsłami. W tym przypadku, wykorzystuje się twarde cząstki wodorowęglanu sodu. Za ich pomocą usuwa się uporczywe przebarwienia z powierzchni szkliwa.

Ponadto, uzupełnienie zabiegu o polerowanie oraz fluoryzację wpływa na wzmocnienia szkliwa. W drugim przypadku, w odniesieniu do piaskowania poddziąsłowego stosuje się glicynę i nie wykonuje polerowania ani fluoryzacji. Usunięcie zalegającego w tych rejonach osadu zmniejsza ryzyko powstawania stanów zapalnych. Zgodnie z zaleceniami stomatologów zabieg paskowania może być wykonywany dwa razy w ciągu roku. U osób spożywających duże ilości kawy oraz palących papierosy zaleca się jego wykonywanie nawet co trzy miesiące.

Koszt piaskowania zębów

Piaskowanie zębów jest zabiegiem prostym i szybkim. Procedura jest wykonywana w większości gabinetów stomatologicznych. Cena zabiegu zależy od stanu uzębienia pacjenta oraz nakładu pracy koniecznej do wykonania przez higienistkę lub dentystę. Ponadto, na cenę procedury wpływa poziom popytu i podaży na usługi stomatologiczne na danym terenie. Zazwyczaj jednak koszt zabiegu wynosi 60 do 100 zł i nie podlega refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia.