jak-poprawnie-nitkowac-zeby
Kategorie:

Jak poprawnie nitkować zęby?

Zęby stanowią jeden z najważniejszych elementów w ciele człowieka. Należy więc o nie dbać przez całe życie, aby zapobiec ich szybkiemu niszczeniu i rozwijaniu się różnego rodzaju chorób. Podstawową ochroną przed rozwijaniem się próchnicy jest regularne mycie i szczotkowanie zębów za pomocą szczoteczki.

Warto jednak włączyć w proces pielęgnacji również nić dentystyczną, która dotrze do trudno dostępnych miejsc. Nitkowanie zębów jest bardzo ważne w utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej i zachowaniu zdrowych zębów, należy jednak poznać odpowiedź na pytanie, jak poprawnie nitkować zęby.

Co daje nitkowanie zębów?

Nici dentystyczne pomagają w usuwaniu płytki nazębnej będącej przyczyną powstawania różnych chorób, w tym próchnicy. Nitkowanie zębów pomaga w dotarciu i wyczyszczeniu trudno dostępnych miejsc w przestrzeniach między zębami, do których nie dojdzie szczoteczka, a co za tym idzie utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej. Nitkowanie zębów zapobiega powstawaniu próchnicy i pomaga utrzymać zdrowe i ładne zęby przez bardzo długi czas.

Nitkowanie zębów – przed czy po myciu?

Odpowiedź na pytanie jak poprawnie nitkować zęby dotycząca tego czy robić to przed czy po ich myciu nie jest jednoznaczna. Tak naprawdę najważniejszą kwestią jest to, żeby w ogóle je nitkować. Część osób woli nitkować zęby przed czyszczeniem, aby najpierw usunąć resztki zalegającego jedzenia w trudno dostępnych miejscach, a następnie je wyszczotkować.

Pozostała część woli natomiast najpierw zęby porządnie wyczyścić, a dopiero później poddać je nitkowaniu i przepłukać. Inaczej sprawa ma się, gdy w jamie ustnej obecny jest aparat ortodontyczny. Wtedy, proces nitkowania zębów należy przeprowadzić przed szczotkowaniem.

W nitkowaniu zębów ważne jest to, aby robić to regularnie i systematycznie, najlepiej raz dziennie. Dobrze jest dbać o zęby już od najmłodszych lat, dlatego warto wpajać ideę nitkowania zębów nawet małym dzieciom.

Jak nitkować zęby z aparatem?

W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego odpowiedź na pytanie jak poprawnie nitkować zęby nie jest taka prosta. Należy bowiem całemu procesowi poświęcić większą uwagę ze względu na metalowe elementy aparatu, które są przyklejone do zębów.

Osadzone w zębach łuki nie ułatwiają procesu nitkowania. Więc jak poprawnie nitkować zęby z aparatem? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby wszystkie ruchy przeprowadzać delikatnie, bez stosowania dużej siły. W przypadku obecności aparatu warto mieć wgląd do środka jamy ustnej, dlatego warto stanąć przed lustrem, aby ułatwić sobie manewrowanie nicią dentystyczną.

Aby poprawnie wyczyścić zęby z aparatem należy najpierw przygotować odpowiedniej długości odcinek nici, następnie umieścić go pod łukiem aparatu i stopniowo przewlec go pod nim. Później należy przeciągnąć nić wokół metalowego zamka, aby dokładnie wyczyścić pozostałości jedzenia. Bardzo ważne jest, aby proces przeciągania nici nie odbywał się zbyt gwałtownie, bowiem istnieje ryzyko uszkodzenia aparatu i pokaleczenia dziąseł.